Stadyumda toplu diş fırçalama

Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nin başlattığı ''Koruyucu Ağız-Diş Sağlığı Programı'' çerçevesinde 2850 öğrenci, şehir stadyumunda birlikte diş fırçaladı.

Haberler 22.10.2010 - 16:41

Stadyumda toplu diş fırçalama

Kırıkkale Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin hazırladığı ''Fırçalar Çantada, Dişler Yolunda'' projesine 2850 öğrenci katıldı.

Başpınar Şehir Stadyumu’nda toplanan 2850 ilköğretim öğrencisi, sahada Türkiye haritası oluşturarak aynı anda dişlerini fırçaladı. Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerinin yardımı ile dişlerine flor-jel uygulaması yapan öğrenciler bu alanda bir ilke imza attı.

Uygulamaya katılan Kırıkkale Valisi Hakan Yusuf Güner, diş çürümesinin insanlar için büyük sorun oluşturduğunu ve küçük yaşta böyle bir uygulamanın faydalı olacağını belirterek, ''Aileler olarak çocukların geleceği açısından diş sağlığına önem vermeliyiz. Bu projenin amacı sağlıklı olmak ve sağlıklı bir hayat geçirebilmemizdir'' dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Yıldız da projenin 30 ilde uygulandığını kaydederek, projenin ''Türkiye projesi'' haline geldiğini söyledi.

YARARI 15 YIL SONRA GÖRÜLECEK
Yıldız, ''Ülkemizde diş fırçalama alışkanlığı pek yaygın değil. Sosyal sorumluluk programı kapsamında koruyucu diş hekimliği bağlamında toplumsal hizmet yönünden bu proje Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Bu da bizi memnun ediyor'' diye konuştu.

Projeyi hazırlayan Doç. Dr Türsel Dülgergil de uygulamanın Türkiye'de tek olduğunu belirterek, ''Sayı olarak Kırıkkale'de bu bir ilk. Bu uygulama tarihe geçecek bir uygulama olarak görünüyor. Öğrencilerimiz 15 yıl sonra bu uygulamanın yararını görecek'' dedi.

Programın sonunda öğrenciler sanatçı Murat Evgin'in şarkılarıyla eğlendi.

Sayfa Yükleniyor...