‘Stajyer hekimlere ücret ödenmeli’

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, hekim ve diş hekimlerine staj dönemlerinde aylık bağlanması talebini kanun teklifi olarak Meclis'e sundu.

Haberler 04.04.2013 - 11:30

‘Stajyer hekimlere ücret ödenmeli’

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, meslek lisesi öğrencilerine bile staj döneminde aylık verilirken tıp fakülteleri ve diş hekimliği fakülteleri stajyer öğrencilerine ücret ödenmemesinin eksiklik olduğunu söyledi. Star’ın haberine göre Prof. Güven, geçtiğimiz aylarda yine Meclis'te gündeme getirerek çözüme kavuşturduğu intörn öğrencilere bağlanan aylığın ise asgari ücrete yükseltilmesini istedi.

Güven, “Stajyer hekim ve stajyer diş hekimlerine halihazırda intörn hekimlere ödenen ücretin ödenmesi ve intörn hekimlere asgari ücret ödenmesine ilişkin İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ile birlikte kanun teklifi verdik. İlgili kanunlarda değişiklik yapılmasını talep ettik” dedi.

"ANAYASA'YA AYKIRI BİR DURUM"
İnsan sağlığı gibi yaşamsal bir alanda hizmet veren stajyer hekim ve stajyer diş hekimlerinin çalışmaları karşılığında bugüne dek ücret ödenmemiş olmasının büyük bir eksiklik olduğuna dikkat çeken Güven, bu durumun Anayasa'nın 2'inci, 10'uncu ve 55'inci maddelerine de aykırı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Güven, “İntörn hekimlere 2013 yılında aylık 330 TL ücret ödenmektedir. Oysa stajyer meslek lisesi öğrencileri ile aday çırak ve çırağa verilen aylık ücretin üst sınırı ise asgari ücret olabilmektedir. İntörn hekimin yaptığı çalışmalar başta insan hayatına yönelik çalışmalar olup, hiçbir şekilde kıyaslanamayacak düzeyde bilgi ve beceri ve emek gerektirdiğinden, yine stajyer hekimlerin uygulama çalışmalarından daha fazla emek sorumluluk gerektirdiğinden asgari ücret düzeyinde ücretlendirilmelidir” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...