Stres cildin baş düşmanı

Stres, vücutta başta bağışıklık sistemi olmak üzere birçok sistemi etkileyerek sedef gibi çeşitli cilt hastalıklarına neden olabiliyor...

Haberler 20.12.2008 - 01:04

Stres cildin baş düşmanı

Özellikle iş hayatındaki stres, cilt sorunlarını tetikliyor. En çok rastlanan cilt sorunlarını sivilcelenme ve ciltte kuruluk gibi rahatsızlıklar oluşturuyor. Bilinçsiz makyaj ve kozmetik kullanımı da cilt sorunlarını artırıyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın, günümüde kimyasal peeling ve kriyoterapi yöntemleriyle bu sorunlardan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiriyor.


Günümüzde en sık rastlanan cilt sorunları neler?
Günümüzde en sık rastlanan cilt problemleri arasında yüzde sivilcelenme, saçlarda dökülme, ciltte kuruluk ve güneş lekelerini sayabiliriz.

Cilt sorunlarının en önemli nedenleri nedir?
Cilt problemlerinin çoğunun nedenini stres oluşturur. Stres, vücutta başta bağışıklık sistemi olmak üzere birçok sistemi etkileyerek sedef gibi çeşitli cilt hastalıklarına neden olur. Diğer nedenler de cildin yeteri derecede nemlendirilmemesi, güneşten korunmaması, doğal beslenilmemesi, hava kirliliği, bilinçsiz makyaj malzemeleri ile bakım ürünlerinin kullanılması olarak sıralanabilir.

makyaj ve kozmetikler cilt sorunlarını arttırır mı?
Bilinçsiz makyaj ve kozmetik kullanımı, en başta ciltteki gözenekleri kapatarak siyah noktaların oluşumuna ve bunun sonucunda akneye neden olur. Ayrıca ciltte erken yaşlanmaya neden olur. Ayrıca bazı kozmetik ve makyaj malzemelerindeki katkı maddeleri; kontakt reaksiyonlara, alerjiye (ürtiker) ve güneş duyarlılığı yaparak lekelenmelere de yol açabilir.

kimyasal peeling yönteminden bahseder misiniz?
Kimyasal peeling işlemi, meyve asitleri kullanılarak uygulanır. Bu işlem ile derinin esnekliğini sağlayan kollajen yapımı uyarılarak ince çizgilenmeler de yok edilebilir. Ayrıca cildin esnekliği arttırılır, yağ dengesi sağlanarak, gözenekler sıkılaştırılır, ciltteki yüzeysel lekelenmeler ve akne izleri (yüzeyel olanlar) giderilerek cilt daha parlak ve sağlıklı görünüm kazanır. Kimyasal peeling işlemi dermatologlar tarafından uygulanan gayet basit, öncesinde ve sonrasında hastaya herhangi bir rahatsızlık vermeyen güvenli bir işlemdir. Peeling seans aralıkları, kollajen yapım süresi olan 21 gün yani 3 haftadır. Seanslar 3 haftada bir tekrarlanır.

Kimyasal peeling yaptırdıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?
Kimyasal peeling işlemi sonrası hastaların cildini güneşten koruması gerekir. Bu nedenle, işlemin yaz aylarında uygulanmasını önerilmez. İşlem sonrası ciltte birkaç gün devam eden kızarıklık ve hassasiyet olabilir. Bu nedenle hastalara peeling sonrası güneş koruyucu ve epitalizan etkili kremler önerilir.

Kriyoterapi (dondurma) yönteminden bahseder misiniz?
Kriyoterapi işlemi, uygulanan bölgede doku haraplaması yaparak etkisini gösteren bir yöntemdir. Soğuk etkisiyle hücre içindeki ve dışındaki saf su, buz kristalleri haline getirilerek hücrenin ölümü meydana gelir. Bu yöntem için florokarbon, katı karbondioksid, nitröz oksid ve sıvı azot gazı gibi kriyojen maddeler kullanılır.

Bu yöntem hangi sorunların giderilmesinde kullanılıyor?
Bu yöntem genellikle; siğil, molloskum kontagiozum hastalığı, güneş lekeleri ve çeşitli benign ve malign deri kanserlerinin tedavisinde uygulanır.

Bu yöntemin avantajları nelerdir?
Bazı deri tümörlerinde cerrahi uygulamaya gerek kalmadan (özellikle yaşlı hastalarda) tedaviye olanak sağlar. Kriyoterapi sonrası siğillerde tekrar etme diğer yöntemlere göre daha az olur. Güneş lekelerinin tedavisinde iyi yanıtlar alınır. Özetle kriyoterapi anestezi gerektirmeyen, kolay ve ucuz bir yöntem olduğu için avantajlıdır.

Herhangi bir yan etkisi var mı?
Kriyoterapi sonrası en önemli yan etki, uygulama bölgesinde ağrı, şişlik ve sıvı toplanmasıdır. Bu nedenle hastalara uygulamadan hemen sonra ağrı kesici önerilir. Uygulama bölgesinde iyileşme tamamlandıktan sonra deride renk açılması veya koyulaşma meydana gelebilir.

Ne kadar zamanda sonuç alınmaktadır?
Sonuç alınma süresi lezyonun yerine, derinliğine ve büyüklüğüne göre değişir. Mesela ayak altındaki siğillerde tedavi için 5-6 seans gerekirken, el, yüz ve genital bölge gibi alanlarda 1-2 seansta lezyon iyileşebilir.

Sayfa Yükleniyor...