Stres mideyi vuruyor

Stres sindirim sisteminin dengesini bozarak, reflü, gastrit, peptik ülser, dispepsi, hatta mide kanserine kadar uzanan çeşitli mide hastalıklarının nedenleri arasında yer alıyor.

Stres mideyi vuruyor

İş yerinde yetiştirilmesi gereken projeler, evde bekleyen işler, trafikte geçen uzun saatler gibi hayatın endişe ve gerilim yaratan detaylarıyla ilgilenirken bir an durun ve stresin vücudunuzda bulunan her sistem ve organı direkt veya dolaylı olarak nasıl etkilediğini düşünün.

Stresin en çok etkilediği bölgelerden birinin sindirim sistemi olduğunu belirten Gastroenteroloji Uzmanı Doç. Dr. Serdar Akça, ülser ve mide kanaması sıklığının stresli dönemlerde arttığını söyledi.

Doç. Akça, “Çalışmalar, savaş ve deprem gibi afet benzeri durumlarda toplumda peptik ülser ve mide kanaması sıklığının arttığı ortaya konmuştur” dedi ve şu bilgileri verdi: “Ekonomik buhran dönemlerinde de aynı bulgular dikkati çekerken, özellikle fonksiyonel dispepsi olarak adlandırılan rahatsızlığın, stresin yoğun olduğu dönemlerde daha fazla belirti verdiği de gözlenmiştir. Midenin kaslarındaki hareketlerin elektriksel aktiviteye dayanılarak ölçüldüğü bir yöntem olan Elektrogastrografi (EGG) yöntemiyle yapılan çalışmalarda, hassas kişilerde stres durumunda mide hareketlerinin bozulduğu gösterilmiştir. Stres ile mide kanseri arasında doğrudan bağlantı kurabilen yeterince kuvvetli yayınlar olmamasına karşın, stresin son derece karmaşık mekanizmalar, fizyolojik ve nöroendokrinolojik değişikliklere yol açtığı uzmanlar tarafından kabul görmüş bir gerçektir.”

DENGELİ YAŞAMAK MİDEYİ KORUYOR
Stresin hangi mekanizmayla mideyi etkilediğinin bilinmediğini ancak sindirim sistemi üzerindeki sonuçlarının aşikâr olduğunu vurgulayan Doç. Serdar Akça, “Sağlıklı olma hali, fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan iyi olma hali olarak tanımlandığına göre, stresin sağlığı bozmaması için stres ile başa çıkmalı ve hayattaki dengenin bozulmasına izin verilmemelidir” diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...