Su içmek için susamayı beklemeyin

Havaların soğuması ile birlikte gün içinde içilen su miktarı da azalıyor. Ancak suyun başta böbrek sağlığına etkisine vurgu yapan uzmanlar, “susamasanız da su için” uyarısında bulunuyor.

10.12.2010 - 14:13

Su içmek için susamayı beklemeyin

Vücuttaki su dengesinin korunması gerektiğini belirten Yard. Doç. Dr. Bilal Görçin, İnsan vücudunda en fazla bulunan maddenin su olduğunu söyledi ve böbrek sağlığının korunmasında suyun neden önemli olduğunu anlattı:

“Vücudumuzdaki tüm metabolik olayların devamında, besleyici maddelerin gerekli yerlere ulaştırılmasında (Gıdalar, enerji maddeleri, kan ile taşınan oksijen) ve her gün oluşan atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasında (Gerek gıdaların, gerekse her türlü ilaç ve maddenin yıkımında oluşan) su temel bir aracıdır.

İnsan vücudunun yüzde 60`ı sudur. Kişinin yağ dokusu miktarına göre su miktarı vücut ağırlığının yüzde 55 ile yüzde 77 arasındadır. İnsanın vücut ağırlığı değişmedikçe sıvının miktarı da değişmez. Fazla miktarda alınan su birkaç saat içerisinde böbreklerden atıldığı gibi su kaybı durumunda ise (Ter, kusma, ishal, su kısıtlaması vs...) yine böbrekler daha yoğun bir idrar çıkararak suyu tutar ve bu dengeyi sağlar. İnsan vücudundaki suyun büyük kısmı deride, kaslarda, iskelet sisteminde, kan hücrelerinde, en az ise yağ dokusunda bulunur.

SU DENGESİNİ DÜZENLEYİCİ ORGAN BÖBREKLERDİR
Vücudumuzdaki su iki ayrı bölgede bulunur. Yüzde 35-40, hücre içersinde, yüzde 20-25` ise hücre dışındaki sıvıdır. Hücre dışı sıvı kan ve lenf sıvısı ve “transellüler sıvı” adı verilen beyin-omurilik sıvısı, göz içi sıvısı, akciğer-karın zarları arasındaki sıvı, eklemler içersindeki sıvı ve mide bağırsak sisteminde dolaşan sıvıdır.

Su vücuda mide-bağırsak sisteminden girer, cilt-akciğer, mide-bağırsak ve asıl böbrekler yoluyla atılır. Mide-bağırsak, cilt, akciğerler, bu organlardan kaybedilecek sıvı ve elektrolitleri düzenlemek gibi bir fonksiyona sahip değildir. Hâlbuki böbrekler su ve elektrolitlerin atılımını ve organizmanın ihtiyacı halinde tutulmasını, geri emilmesini gerçekleştirecek mekanizmalara sahiptirler. Yani su dengesini düzenleyici organ böbreklerdir.

VÜCUTTA HER GÜN 2 TON SIVI İŞLENİYOR
Normalde kalbimiz bir dakikada 5 lt. kanı vücuda pompalar. Bunun yüzde 20 - 22`si direkt böbreklere gider. Ağırlık olarak vücudun 300`de biri olan böbreklere kanın yüzde 22`si gidiyor. Bu da dakikada 1200 ml, 24 saatte ise 1800 litre yapmaktadır. Günde böbreklere gelen 1800 litre sıvının yüzde 10`u süzülür ve 180 litre olarak böbrek tüplerini geçer. Böbrekler bunun yüzde 99.3’ünü geri emerek 1,5 lt. idrarı oluşturup dışarı atarlar. Yani her gün 2 ton suyu işleyip sonuçta 1,5 litre idrar ile vücudun su dengesini korurlar.

AZ SIVI ENFEKSİYON VE TAŞ HASTALIĞINA NEDEN OLABİLİR
Böbrekler vücudumuzda her gün oluşan zararlı atık maddeleri (Üre, kreatinin, ürik asit gibi) su ile seyreltip atarlar. Günlük ihtiyacından daha az sıvı alan insanlarda idrar akımı yavaşlayıp durağanlaştığı için kolayca idrar yolu iltihapları ve taşları oluşturacaktır. Bu nedenle böbrek sağlığının korunmasında birincil şart bol su içmektir. Günümüzde taş oluşmasında atık gıdaların cinsinin önemli olmadığı taş oluşumunun engellenmesinde ve tekrarlanmasının önlenmesinde yeterli su içmenin temel şart olduğu benimsenmiştir. ABD`de idrar yolu enfeksiyonlarının tedavilerinde antibiyotik yerine su önerilmektedir.

Böbrek yetmezliği ve böbreğin iltihabı olan nefrit hastalığında böbreklerin fonksiyonlarının kaybından dolayı suyun süzülmesi ve atılması fonksiyonlarını yapamadıkları için su vücutta birikir. Göz kapakları, bacaklar ve vücut şişer.

İÇTİĞİNİZ SUYUN KALİTESİNE DİKKAT EDİN
Günde 2 ton suyun süzülüp, yüzde 99,3’ ü tekrar emilerek su dengesinin ayarlandığı bu muazzam organlarn sağlığına çok dikkat edilmesi gerekir. İçilen su ne kadar kaliteli olursa (sertliği az, iyon içeriği normal sınırlarda, tadı iyi) böbrek sağlığı o kadar iyi korunacaktır.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...