Suistimal beyinde somut iz bırakıyor

Almanya’da yapılan araştırma, çocukken haksızlığa uğramanın sadece ruhsal izlere neden olmadığını, beyinde de somut değişikliğe sebep olduğunu ortaya çıkardı.

12.12.2011 - 10:50

Suistimal beyinde somut iz bırakıyor

Alman Münster üniversitesi bilim adamları, sonuçları Biological Psychiatry dergisinde yayımlanan araştırmalarında, çocukluğunda suistimale uğramış yetişkinlerin beyinlerinde korku merkezinin fazla faal, beynin bazı bölümlerinin ise normalden daha küçük olduğunu tespit etti.

Bilim adamları, psikolojik açıdan sağlıklı 148 kişi üzerindeki araştırmalarında, yüzünde kızgınlık veya korku ifadeleri taşıyan insanların fotoğraflarını gösterdi.

Çocukken suistimal edilmiş deneklerde bu fotoğraflara bakarken, beynin, özellikle korkudan sorumlu olan amigdala bölümünde aşırı faaliyet gözlemlendi.

Psikiyatrist Udo Dannlowski, sağlıklı yetişkinlerde, çocukluktaki suistimal ile amigdala bölgesi arasındaki bu bağın ilk kez ispatlandığını belirtti.

Bilim adamları, araştırmalarının ikinci bölümünde de belirli beyin bölgelerinin büyüklüğüne baktı. Çocukken suistimale uğrayanlarda hipokampus ve frontal lobda küçülme olduğu tespit edildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...