Suyu az içenlerin ‘şekeri’ çıkıyor

Fransa’da yapılan araştırmaya göre, az su tüketenlerde yüksek kan şekeri görülme oranı daha fazla.

25.10.2011 - 14:13

Suyu az içenlerin ‘şekeri’ çıkıyor

Fransız ulusal araştırma kurumu INSERM'den Lise Bankir başkanlığındaki bir grup Fransız bilim insanının yaptığı araştırma, günde yaklaşık iki bardak veya daha az miktarda su tüketen erişkinlerde yüksek kan şekeri görülme oranının arttığını ortaya koydu.

Kandaki şeker seviyeleri diyabet tanımına girecek oranda yüksek olmayan kişiler tıpta, diyabet geçirme tehlikesi yüksek olan kişileri tanımlamak için kullanılan ''diyabet öncesi'' grup olarak adlandırılıyor.

Bilimciler, yaşları 30 ile 65 arasında değişen 3615 erişkin Fransız üzerinde 9 yıllık bir devreyi kapsayan araştırmanın, su tüketimi düşük olan kişilerde kan şekeri sorununa rastlandığını göstermekle beraber, daha fazla su tüketmenin yüksek kan şekeri riskini azaltıp azaltmadığı konusuna açıklık getirmediğine işaret etti.

Araştırmaya katılan kişiler arasında, günde yarım litreden (yaklaşık 2 bardak) daha az su içtiğini belirten yaklaşık yüzde 19'luk gruptan 565 kişide geçen 9 yıl içinde yüksek kan şekerine, 202 kişi de ise tip 2 diyabet hastalığına rastlandı. Günde en az yarım litre su içtiğini söyleyen kişilerde yüksek kan şekerine rastlanma oranı ise diğer gruptakilere kıyasla yüzde 28 daha düşük çıktı.

Araştırmacılar buna karşın araştırmanın, su tüketimi ile diyabet arasında güçlü bir istatistiki bağ olduğunu ortaya koymadığına dikkati çekti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...