NTV

"T harfini söyleyemiyordum"

Sağlık

Türkiye’de ilk tam yüz nakli yapılarak tarihe geçen Uğur Acar, yüz naklinden sonra 'T' harfini tam olarak söyleyemediğini, harfin ağzından 'P' sesi gibi çıktığını belirtti.

Türkiye’de ilk tam yüz nakli yapılarak tarihe geçen 20 yaşındaki Uğur Acar, Akdeniz Üniversitesi'nde sözleşmeli personel olarak işe başlamasının ardından ilk maaşını aldı.

Parasını çeken Uğur Acar bir pastaneden aldığı tatlıları, "Hastanede birlikte tatlı günler geçirdik" dediği doktor, hemşire ve çalışma arkadaşlarına ikram etti.

REKTÖRLÜK BİNASINDA ÇALIŞIYOR
Rektörlük binasından, hastaneye dosya getirip götürdüğünü belirten Uğur Acar, "Tedavim devam ediyor. Bu süreç bitene kadar rektörlük binası ile hastane arasında dosya getirip götürüyorum. İşim yorucu değil. Tedavim bitince daha tempolu çalışacağım" dedi.

Yüz naklinin yapılmasından bu yana 146 gün geçtiğini belirten Acar, ‘’Mimiklerim oturuyor. Artık kaşlarımı kaldırabiliyorum. Göz kırpıyorum. Gülme hareketim başladı. Gelişmeleri ben de hissediyorum" diye konuştu.

"FİZİK TEDAVİYLE KONUŞMAM DÜZELDİ"
Yüz naklinden sonra 'T' harfini tam olarak söyleyemediğini, bunun ağzından 'P' sesi gibi çıktığını ifade eden Uğur Acar, bazı kelimeleri de tam olarak söyleyemediğini belirtti.

Uğur Acar, fizik tedavi sonunda konuşmasının düzeldiğini belirterek, ''Şimdi tüm kelimeleri net olarak söyleyebiliyorum. Fizik tedavi devam ediyor. Hızlı konuşmaya başladığımda her şey daha iyi olacak. Haftada iki gün fizik tedavi görüyorum. Doktorum haftada iki gün geliyor. Gösterdiği hareketleri yapıyorum" dedi.