100'den fazla sağlık çalışanı Şırnak'a gitti, sokağa çıkma yasağı getirilen bölgelerdeki durumla ilgili rapor hazırladı.

İstanbul, İzmir, Ankara, Aydın ve bölgedeki tabip odalarının üyeleri tarafından hazırlanan raporda acil ihtiyaçlar sıralandı.

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Samet Mengüç, bölgedeki inceleme hakkında, “Sağlıklı bir sağlık hizmeti verilmediğini çok net biliyoruz. Sadece sağlık hizmetlerinden öte temel barınma, temizlik, içme suyu, ulaşım ve gıdaya sağlıklı bir şekilde ulaşılamıyor” şeklinde konuştu.

İstanbul Tabip Odası’nın bir başka üyesi Sadık Çayan da “Sokağa çıkma yasağı olan bölgelerdeki insanların suya ihtiyacı var. Su, çok temel bir ihtiyaç. Gıda stoklarının da ev ev bittiği ifade ediliyor” dedi.

Raporda, sokağa çıkma yasağı olan ilçelerde vatandaşların uzun süre cenazelerini alamadığı da belirtildi.

Tabip odalarının çağrısının çatışmaların durdurulması ve çözüm sürecine dönülmesi yönünde olduğunu belirten Samet Mengüç, “Herkese sesleniyoruz; bir an önce bu silahların susması, çatışma sürecinin sonlandırılması gerekir. Ondan sonra daha sağlıklı konuşabiliriz” ifadesini kullandı.

Sadık Çayan ise “Bir an önce sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması, normalleşme sürecine ve AK Parti’nin başlattığı çözüm sürecine tekrar dönülmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.