Mardin’de incelemelerde bulunan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının kendilerini çok rahatsız ettiğini söyledi.

Vatandaşlardan sağlık çalışanlarına sahip çıkmasını isteyen Müezzinoğlu, "Bu toplumsal duyarlılığı birinci derecede önemsiyorum. Çünkü vatandaşımız en zor ve en çaresiz anında kendisini, evladını, annesini, eşini ve en yakınını hekime teslim ediyor. O teslim etiğimiz hekim ve hemşireye göz bebeğimiz gibi bakmalıyız ki onun mağduriyeti topluma bir mağduriyet olarak dönmesin. Dolayısıyla hekime ve hemşireye taciz veya saygıyı aşan cümlelere, fiili hareketlere asla toleransımız, müsamahamız olmaz” dedi.

Sağlıkta şiddete yönelik yasal düzenlemeler hakkında ise bakan Müezzinoğlu, “Bu anlamda son 15 gündür yasal düzenleme çalışmalarımız devam ediyor. Ümit ediyorum önümüzdeki hafta bunları tamamlayacağız ama biz hastayla hekim arasına kanunların veya güvenlik güçlerinin girmesini çok arzu etmiyoruz. Çünkü bu meslek öyle bir meslek ki kadınımız eşine söyleyemediğini hekimine söylüyor, evladımız annesine babasına söyleyemediğini hekimine veya hemşireye söylüyor. Dolayısıyla bu kadar yakın iletişimin olması gereken bir mesleğin arasına kanunları veya güvenlik güçlerini koymayı açıkçası çok arzu etmiyoruz ama bu arzu etmiyoruz dememiz hekimlerimizi veya hemşirelerimizi sahipsiz bırakacağız anlamına da gelmez. Dolayısıyla her türlü düzenlemeyi de yapacağız" ifadesini kullandı.

"BÜTÇE İMKÂNLARIYLA PARALEL OLACAK"
Sağlık çalışanlarının özlük haklarına da değinen Müzezinoğlu, "Özlük haklarının daha iyi olması için gücümüzün yettiği oranda bütçe imkânlarımızın el verdiği oranda düzenlemeler yapma gayreti içerisinde olacağız ama bütün bunlar tüm çalışanlarımızda olduğu gibi bütçe imkânlarıyla paralel olacaktır" diye konuştu.