Tahtakurusunda antibiyotiğe dirençli bakteri

Kanada'da antibiyotiklere dirençli bakteri taşıyan tahtakuruları bulundu. Buluş, daha önce bu tip böceklerin enfeksiyon yayma yeteneğinin bulunmadığına inanan bilim insanlarını şaşırttı.

12.05.2011 - 15:54

Tahtakurusunda antibiyotiğe dirençli bakteri

Kanada'da faaliyet gösteren ''Providence Health Care'' adlı sağlık hizmetleri örgütüne ait, Vancouver kentindeki St. Paul Hastanesi mikrobiyoloğu Marc Romney başkanlığındaki bir grup araştırmacı tarafından bulunan tahtakuruları, bilimi dünyasında şaşkınlık yarattı. Zira bilim insanları daha önce bu tip böceklerin enfeksiyon yayma yeteneğinin bulunmadığına inanıyordu.

Kanada'nın Vancouver kentinde bulunan tahtakuruları ve antibiyotiklere dayanıklı bakteri türlerinde görülen artış üzerine konuyu araştırmaya karar verdiklerini açıklayan araştırmacılar, tahtakurularına, Vancouver'ın yoksul bir kesiminde yaptıkları inceleme sonucu rastladıklarını belirtti.

Araştırmacıların tıbbi testten geçirdikleri kişilerin eşyaları ve derileri üzerinde buldukları 5 tahtakurusu üzerinde yaptıkları bilimsel araştırma, tahtakurularında, ''Metisilin'' adlı antibiyotiğe dirençli ''Staphylococcus aerus ile vankomisin'' adlı antibiyotiğe dirençli ''enterokoklar'' adlı iki tip bakteri bulunduğunu ortaya çıkardı.

Yaptığı açıklamada, tahtakurularının enfeksiyonlarla ilişkisin bulunmadığı yönünde daha önce yapılan araştırmalar bulunduğunu belirten mikrobiyolog Romney, bu nedenle buldukları tahtakurularının kendisinde şaşkınlık yarattığını söyledi.

Bilim insanları tahtakurularının, hepatit ve HIV gibi kanla bulaşan enfeksiyonlarla ilişkisi hakkında araştırmalar yaptıklarını anlatan Romney, ancak şu ana kadar tahtakurularının enfeksiyon taşıdıklarına ilişkin bir bilginin bulunmadığını bildirdi.

Elde ettikleri bulguların henüz ön veri niteliğinde olmasına karşın, tahtakurularıyla enfeksiyonlar arasındaki bir ilişkiye işaret ettiğini kaydeden Romney, ''Tahtakuruları hepatit B ve HIV taşıyamasalar bile belki de antibiyotiğe dayanıklı bakteriler taşıyabiliyorlar. Belki de Kuzey Amerika kentlerindeki antibiyotiklere dirençli bakterilerde görülen bu büyük artışa neden olan faktörlerden biri de budur'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...