Hekimevi'nde sağlık muhabirleriyle bir araya gelen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gündeme ilişkin konuları değerlendirdi.

Sağlıktaki teknolojik ve bilimsel gelişmelerin dinamik bir yapıyı gerektirdiğini ifade eden Müezzinoğlu, "Bu anlamda AK Parti hükümetleri döneminde ülke olarak sağlık alanında çok önemli mesafeler aldık. Hekimlik hayatım boyunca bu ülke insanı için hayal edip de inanamadığım birçok hizmeti geçtiğimiz 10 yıl içinde bu ülke insanına sunabilmeyi başardık" dedi.

Bu başarıda en büyük payın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ait olduğunu ve bundan ötürü kendisine teşekkürlerini belirterek, ayrıca tüm süreçleri dinamik şekilde sürdüren eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a da teşekkürlerini sundu. İlerleyen süreçte Başkan Erdoğan'ın ve hükümetin destekleriyle dinamik yapının her geçen gün daha iyi noktaya taşımaya çalışacaklarını ifade eden Müezzinoğlu, Tam gün, Kamu-özel işbirliği ve süt bankacılığı gibi çeşitli konulara ilişkin çalışmaları yürüttüklerini söyledi.

Müezzinoğlu, bunların önümüzdeki süreçte bir kısmının çözümleneceğini dile getirerek, "Biz ortalama 6 ayda bir en geç yılda iki defa bu süreci geniş olarak masaya yatırıp, paydaşlarımızla paylaşacağız. Tüm bunları belli periyotlarla ve ilkesel duruşlarla yapmaya çalışacağız" dedi.

GÖRÜŞMELER HAFTAYA TAMAMLANABİLİR
Sağlığın daha iyi bir noktaya gelebilmesi için tüm paydaşlarla birlikte hareket etmenin önemli olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, bu paydaşlardan en önemlilerinden birinin üniversiteler olduğunu vurguladı. Müezzinoğlu, şunları aktardı:

"Bu yolculuğu, sağlık alanındaki tüm paydaşlarımızla, Türkiye'deki sağlığın geleceğinin ortak dinamiklerini güçlü hale getirebilirsek daha iyi noktaya taşıyabiliriz. Üniversitelerimizin diğer paydaşlarımıza göre 2 özelliği var. Bir taraftan sağlık hizmeti verirlerken, diğer taraftan da hekim yetiştiriyorlar. Bir taraftan sağlık hizmetlerini dinamik bir şekilde vermelerini arzu ederken diğer taraftan tıp eğitiminin dinamiklerini de çok daha iyi hale getirmemiz lazım. Türkiye'nin sağlık alanında bölgede marka olmalıdır. Bunun olabilmesinin ana kaynağı da tıp öğrencileri, hekimler ve tıp alanında üniversitelerimizin standartının daha iyi noktaya gelebilmesiyle olacaktır.

'YARIN TTB İLE GÖRÜŞECEĞİZ'
Üniversitelerimize eğitimi öncelleyen, sağlık hizmetlerini daha iyi yapabilen bir dinamizmi kazandırmamız lazım. Bunu da onları dinleyerek, sıkıntıları varsa azami çözüm gayreti göstererek bu yolculuğu yapmak istiyoruz. Bu anlamda dün sabah itibarıyla İstanbul'da bazı hocalarımızla görüştük, bugün öğleden sonra yine bazı hocalarımızla ve rektörlerimizle görüşeceğiz, önümüzdeki hafta sonuna kadar tüm bunları tamamlamaya çalışacağız. Bunun dışında Türk Tabipleri Birliği ile yarın görüşeceğiz, özel sektörle Pazar günü görüştük, yine görüşeceğiz. Tüm paydaşlarımız, bu ülkenin sağlık alanında dinamikleri olan paydaşlarımız. Bunların hepsini birlikte aynı hedefe aynı hizmet anlayışına ve aynı hizmet kalitesinin standardını yükseltme bakışına taşıma gayretindeyiz. Bunun yüzde 100'ü olur mu- Bunun yüzde 100 olmasını zaten beklemiyoruz. Ama ideale yakın bir ortaklığı arzu ediyoruz."

‘İHALEDE YANLIŞ YAPANI HUKUKA TESLİM EDECEĞİZ’
Müezzinoğlu, kamu-özel sektör ortaklığıyla yapılacak hastanelerdeki ihale süreci ile ilgili olarak da ''Hukuk devletiyiz, şeffaflık var. Bu şeffaflıkta yapılan ihalelerde varsa yanlış yapan, onu da hukuka teslim edeceğiz. Ama birilerine peşkeş, kime peşkeş. O zaman girmek isteyen herkese peşkeş çekiyoruz. Ama bu kadar peşkeş varsa buyursun dünyadan da Türkiye'den de girsinler'' dedi.