Tam Gün Yasası değişiyor. Sağlık Bakanlığı, hekim örgütlerinden görüş topluyor. Uygulama tamamen ortadan kalmayacak ancak doktorların verimini artıracak değişiklikler yapılacak.

Yasal değişiklik gerekiyorsa bunu hükümetle paylaşacaklarını belirten Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Üniversitelerde de eğitim hastanelerinde de tıkanıklıklar varsa bunu aşmak üzere değişiklik yapacağız. Tam Gün'ü kaldıralım diye bir şey yok” dedi.

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, çözüm arayışı çerçevesinde önce YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ile ardından Türk Tabipleri Birliği Başkanı Özdemir Aktan ile görüştü.

Aktan, taleplerini NTV yayınında anlattı: “Burada Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasını istiyoruz. Aslında fazla bir istediğimiz yok ama tek başına Tam Gün ile kalmayıp çalışma koşullarımızın da düzeltilmesi gerekiyor, performans sisteminin bu ülkenin sağlık sistemine uymadığını, açıkçası iyiye doğru gitmediğini hele hele eğitimi çok kötü yönde etkilediğini görüyoruz. Anayasa Mahkemesi; ‘hekimler çalıştıkları kurumda 8 saat çalışırlar’ dedi. 8 saatin dışında dışarıda da çalışırlar. Bu hem üniversite hastanelerinde hem de sağlık bakanlığına bağlı hastanelerde geçerli.”

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çalışmaları önümüzdeki hafta sonuna kadar bitirmeye çalışacaklarını belirtti, “Süreci tamamlamak için bir hafta10 güne ihtiyaç var” dedi.