Tamamlayıcı tıp uygulamaları SGK ödeme kapsamına alınabilir (Hacamat, akupunktur, fitoterapi)

Sağlık Bakanlığı geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarını yaygınlaştırmayı hedefliyor. Bazı uygulamaların SGK ödeme kapsamına alınması da gündemde. Yol haritası Nisan 2018’de İstanbul'da yapılacak "Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kongresi”nde belirlenecek.

Haberler - NTV Haber 23.03.2018 - 13:46

Tamamlayıcı tıp uygulamaları SGK ödeme kapsamına alınabilir (Hacamat, akupunktur, fitoterapi)

Hacamat, sülük, akupunktur, mezoterapi…

Geleneksel veya tamamlayıcı tıp uygulamaları Bakanlığı'nın merceği altında.

Bakanlık bu uygulamaların sağlığa etkisi, tedaviye katkısı, hangi uygulamanın hangi hastalıklara iyi gelebileceği üzerinde çalışıyor.

"MEDENİYETLER BEŞİĞİNDE ANADOLU TIBBI"

Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi işbirliğinde, Cumhurbaşkanlığı himayesinde 19-22 Nisan'da İstanbul'da 1. Uluslararası geleneksel ve tamamlayıcı tıp kongresi düzenlenecek.

Kongrede, geleneksel ve tamamlayıcı tıp uygulamalarının yol haritası belirlenecek.

"Medeniyetler Beşiğinde Anadolu Tıbbı" sloganı ile toplanacak kongrede alternatif ve tamamlayıcı tıp yöntemleri ele alınacak.

Şu anda bazı kamu hastanelerinde geleneksel ya da tamamlayıcı tıp uygulamaları bulunuyor.

BAKANLIĞIN BELİRLEYECEĞİ YÖNTEMLERİ DEVLET ÖDEYEBİLİR

Üniversite hastanelerinde de bu tedavilerin yapıldığı merkezler var. Ancak bunlar Sosyal Güvenlik Kurumu ödemesi kapsamında değil. 

İstanbul'da yapılacak kongrede ortaya konan görüşler doğrultusunda Sağlık Bakanlığı harekete geçecek. Bakanlığın belirleyeceği yöntemler devlet ödemesi kapsamına da alınabilir.

Sayfa Yükleniyor...