Tamponsuz burun estetiği ameliyatı

Doç. Dr. Çerkeş’in burun estetiğinde uyguladığı yeni teknik sayesinde hastalar aynı gün hastaneden çıkabiliyor; sonrasında ise bir hafta on gün gibi bir süre sonra morluk ve şişlikler geçmiş, ameliyat olduğu anlaşılmayacak duruma gelmiş oluyor.

14.01.2009 - 14:48

Tamponsuz burun estetiği ameliyatı

Cosmed Estetik Plastik Cerrahi Merkezi’nin kurucusu Doç. Dr. Nazım Çerkeş, burun estetiği (rinoplasti) ameliyatı ile ilgili tüm dünyada uygulanan en yeni gelişmelerin neler olduğunu anlattı...

Burun estetiği ameliyatları konusunda tüm dünyada otorite kabul edilen birkaç plastik cerrah arasında yer alan Doç. Dr. Nazım Çerkeş, burun estetiği ameliyatlarını şöyle tanımlıyor:

“Rinoplasti, plastik cerrahinin en önemli ve karmaşık ameliyatıdır. Zira burun hem yüzün ortasında en dikkat çekici konumda olan bir organdır; hem de nefes alıp vermek gibi hayati bir işlevi bulunmaktadır. Ameliyat esnasında yapılan milimetrik hatalar dahi asimetrilere yol açmaktadır. Bu nedenle rinoplasti ameliyatı, cerrahın bilgi birikimi, deneyimi ve estetik görüşünün ön planda olduğu ameliyatlarının başında gelmektedir”

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATLARINDA EN YENİ GELİŞMELER
Kendi uyguladığı teknikleri anlatan konferanslar vermek ve meslektaşlarına yönelik eğitici ameliyatlar yapmak üzere dünyanın en önemli plastik cerrahi kongrelerine davet edilen Doç. Dr. Nazım Çerkeş, burun estetiği ameliyatlarında son yıllarda uygulanan en yeni gelişmeleri şöyle anlatıyor:

“Burun estetiği ameliyatlarında önceki yıllara göre en önemli yenilik, cerrahların küçültmeye yönelik işlemleri giderek daha az kullanıyor olması ve burun kemik ve kıkırdak iskeletinin stabilitesini korumanın öneminin anlaşılmış olmasıdır… En başarılı burun estetiği ameliyatları, burunun yüzün diğer kısımları ile uyumlu; burunun değişik bölümlerinin kendi içinde orantılı olduğu, başkaları tarafından ameliyat olduğu anlaşılmayan burunlardır.

Doç. Dr. Nazım Çerkeş, ortaya koyduğu “Dengeli Burun Ameliyatı” konsepti ile ilgili şunları ifade ediyor:

“Bana göre burun estetiği, sadece bir küçültme ameliyatı şeklinde düşünülmemelidir. Burunun yapısına bağlı olarak bazı kısımlarının küçültüldüğü bazı kısımlarının ise büyütüldüğü, burunun alın ve dudak ile yaptığı açıların uygun biçimde değiştirildiği bir dengeleme operasyonu şeklinde yapılmalıdır. Bu şekilde çok daha natürel ve fonksiyonel olarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir. Çok küçültülmüş burunlar güzel burunlar değildir ve genellikle bu hastalarda kemik ve kıkırdak stabilitesi kaybolduğu için nefes alma sorunları ortaya çıkmaktadır. ABD, Avrupa ve dünyanın birçok ülkesinde verdiğim konferans ve eğitimlerde özellikle “Dengeli Burun” konseptinin önemini meslektaşlarıma anlatmaktayım”

EN BAŞARILI BURUN ESTETİĞİ AMELİYATLARI
Doç. Dr. Nazım Çerkeş, başarılı burun estetiği ameliyatları için çok önemli iki kriter olduğunu ifade ediyor.

1. İşlevsel olarak: Burunun, nefes alma fonksiyonunu korunması / nefes almada şikayet varsa bu problemin giderilmesi.

2. Görsel olarak: Burunun yüzün diğer unsurları ile uyumlu ve kendi içinde üst, orta ve alt bölümlerinin orantı içinde olması.

DENGELİ BURUN ESTETİĞİ KONSEPTİNİN TEMEL PRENSİPLERİ
Doç. Dr. Çerkeş, estetik ve işlevsel kriterlerin sağlanması prensiplerini şöyle sıralıyor:

Burunun ameliyat sonrası önden görünümünün düzgün ve simetrik olması belkide profil görünümden daha da önemlidir. Genellikle burun estetiği sonrası hatalar ön görünümde ortaya çıkmaktadır. Burun kemerinin alınması işlemi sonrası kemik ve kıkırdak kısımları arasındaki geçiş bölgesinin düzgün bir şekilde yeniden yapılması büyük önem taşımaktadır.

Burun kökü basık olan kişilerde, kemeri azaltarak burunu çok küçültmek yerine; burundan alınan kıkırdak dokularlarla basık olan burun kökünün doldurulması ile burunun çok küçültülmesinden kaçınılarak daha naturel bir profil görünüm elde edilmektedir.

Burun ucundaki kıkırdakları çıkarmak yerine kıkırdaklara dikişlerle şekil verilmesi ile mandalla sıkılmış burunlar gibi problemlerin oluşması engellenmektedir.

Kemer alma işlemi yapılması gerektiği durumlarda, burun içinden alınan kıkırdakların burunun orta bölümüne eklenmesi veya kemer kıkırdağının korunarak dikişlerle şekillendirilmesi nefes alma fonksiyonunu korunması için gerekmektedir.

Ameliyat Sonrası İyileşme Süreci

Doç. Dr. Çerkeş, ameliyat sonrası hasta konforunun, başarılı bir operasyon için önemli bir kriterlerden biri olduğuna dikkat çekiyor. Ameliyat sonrasında nefes alma ile ilgili sorun yaşanmaması, hastanın ağrı hissetmemesi, şişlik ve morlukların asgaride olması gerektiğini belirtiyor.

Bunların sağlanması için Çerkeş’in uyguladığı yöntemler ise şunlar:

TAMPONSUZ AĞRISIZ BURUN AMELİYATI
“Burun içine konan tampon hastanın nefes almasını zorlaştırmaktadır. Bu yaklaşık yirmi yıldır yaptığımız rinoplasti ameliyatlarda burun içine tampon koymuyoruz. Ameliyat sonrası elmacık kemikleri ve alına doğru uzanan geniş ve sert alçılar hastaya büyük rahatsızlık vermektedir. Biz yalnızca burunun orta bölümünü örtecek küçük plastik bir kalıp ile kapatıyoruz. Ameliyat sırasında kansız çalışmak, operasyon sonrasında oluşacak morluk ve şişliklerin minimumda olması açısından büyük önem taşımaktadır. Bunu sağlanmasında cerrahın bilgi birikimi ve deneyimi, kullandığı teknikler ön plana çıkmaktadır. Biz operasyona başlamadan önce etkisi 24 süreyle devam eden ağrı kesici ve uygulandığı bölgede kanamayı azaltan ilaçlardan oluşan enjeksiyon yapıyoruz. Böylece hastalar ameliyattan sonraki 24 saat boyunca hiçbir ağrı duymuyor; kanama da çok az olduğundan ameliyat sonrası şişlik ve morluklar da az olmakta ve birkaç gün içinde kaybolmaktadır”

Doç. Dr. Çerkeş’in burun estetiğinde uyguladığı yeni teknik ve uygulamalar sayesinde ameliyat sonrasında hastalar aynı gün hastaneden çıkabiliyor; sonrasında ise bir hafta on gün gibi bir süre sonra morluk ve şişlikler geçmiş, ameliyat olduğu anlaşılmayacak duruma gelmiş oluyor.

Estetik Cerrahların Bilgisayar Teknolojisinden Faydalandığı Doğru Mudur?
NÇ: Burun estetiğinde yeni trendlerden bir diğeri de ameliyat öncesi muayene ve görüşmeler sırasında bilgisayar teknolojisinin kullanılmasıdır. Buna göre burun estetiği olmak isteyen kişinin fotoğrafı bilgisayar ortamına aktarılmakta; plastik cerrahların kullanımına yönelik özel geliştirilen bir program sayesinde fotoğraf üzerinde gerekli düzenlemeler yapılarak ameliyat sonrası elde edilecek sonuç hakkında hastaya fikir verilebilmektedir.

Erkek Burun Estetiği Ameliyatının Ayrıcalıkları Nelerdir?
NÇ:
Erkeklerde burun estetiği prensipleri kadınlardan farklılık göstermektedir. Feminize bir görünüm oluşturmamak için dudak-burun açısı, burun sırtına ve burun kemiklerine yapılan müdahaleler kadınlara göre farklı planlanmalıdır. Erkeklerde burun sırtında oluşturulacak oyukluk hiç hoş olmayan bir görünüme sebep olmaktadır. burun sırtı, düz olarak gelmeli ve burun kökü ile aynı düzeyde olmalıdır. Hatta bazı erkeklerde burun sırtında hafif bir kemer bırakılması daha natürel ve güzel bir sonuç sağlayabilmektedir. Ayrıca erkeklerde burun ön görünümü de çok inceltilmemelidir. Burundaki septum deviasyonuna bağlı horlama şikayeti olan kişilerde burun estetiği rinoplasti ameliyatları büyük yarar sağlamaktadır.

Revizyon Burun Estetiği Ameliyatlarında Başarı Oranı Nedir?
NÇ: Revizyon rinoplasti ameliyatları, primer ameliyatlara göre çok daha fazla deneyim ve beceri gerektirmektedir. Ancak deneyimli bir elde yapılan ikinci ameliyatlar da çok başarılı sonuçlar verebilir. Özellikle burundaki kıkırdak ve kemiklerin fazla miktarlarda alındığı ve burunun çok küçültülmesine bağlı oluşan deformasyonların giderilmesi oldukça zor ameliyatlardır. Bu durumda pek çok hastada kaburgadan veya kulaktan alınan kıkırdakların şekillendirilmesi ve eksik kemik ve kıkırdak bölgelerine monte edilmesi gerekir. Daha önce başarısız bir deviasyon ameliyatı geçirmiş hastalarda burun septum(orta) kıkırdağının eksikliği ve eğrilikleri de bu yöntemle düzeltilmektedir. Bu tip operasyonlar normal burun estetiği operasyonuna oranla yaklaşık iki katı bir süre almaktadır. Ancak hastada hem fonksiyonel hem de estetik olarak çok daha iyi bir sonuç elde edebilmek mümkün olmaktadır.

Burun Estetiği Fiyatları Neye Göre Belirlenir?
NÇ: Burun estetiği ameliyatları ile ilgili net bir fiyat verebilmek için öncelikle kişinin cerrah tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Zira operasyonda yapılacak girişimler kişiden kişiye değişmektedir. Bazı hastalarda buruna sadece estetik olarak şekil verilirken, asimetri durumu ve / veya nefes alma şikayeti olan kişilerde septum deviasyonunu gidermeye yönelik girişimler de yapılması gerekmektedir. Buna bağlı olarak operasyon süresi 2 saat ile 5 saat arasında değişebilmektedir. Bunlar ameliyat fiyatlandırmasını belirleyen en önemli faktörlerdir.

İnternet sitemiz aracılığı ile göndereceğiniz fotoğraflarınız üzerinden ortalama bir fiyat aralığı vermek mümkün olmaktadır.

www.cosmed-clinic.com

Burun Estetiği Resimleri; e-mail adresinizi aşağıdaki adrese gönderirseniz, ameliyat öncesi sonrası resimlerin bulunduğu link adresinize gönderilecektir.

cosmed@cosmed-clinic.com

ESTETİK CERRAHİ AMELİYATLARDA EN YENİ GELİŞMELER
Cosmed Estetik Plastik Cerrahi Merkezi’nin kurucusu Doç. Dr. Nazım ÇERKEŞ’ten plastik cerrahi operasyonlardaki en yeni gelişmeler hakkında bilgi aldık:

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatları
Günümüzde plastik cerrahi ameliyatlarda en önemli gelişme, endoskopik cerrahi yöntemlerin yüz germe ameliyatlarında kullanılmasıdır. Kaş kaldırma, alın germe, orta yüz gençleştirme operasyonları için yapılacak tüm girişimler saçlı deri içinde yapılan 2’şer santimetrelik kesiler içinden yapılmaktadır. Böylece yüzde görünür hiçbir kesi izi olmamakta buna bağlı olarak iyileşme süresi kısalmaktadır. Buna bağlı olarak yüz germe ameliyatları daha genç yaşlarda yapılabilmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatlarında En Gelişmiş Silikon Protezler
Meme büyütme ameliyatlarında kullandığımız en son geliştirilen protezlerin dışı silikon olup, içinde silikon jel bulunmaktadır. Bu silikon protezlerin içindeki jel moleküler olarak birbirine bağlı (cohesive) olduğundan silikonun akma riski bulunmamaktadır. Böylece protezler uzun yıllar sağlıklı olarak kullanılmaktadır. Ayrıca protezler emzirmeye engel oluşturmamakta ve mamografi tekiklerini etkilememektedir. Silikon meme protezlerinin değişik biçimleri bulunmaktadır. Hangi hastaya hangi protezin uygun olacağına hastanın muayenesi ile karar verilmektedir. Zayıf ve meme dokusu az gelişmiş hastalarda damla biçimindeki protezler daha doğal bir görünüm sağlamaktadır...

Meme Küçülütme Ameliyatlarında Kısa izli Teknik
Meme küçültme ameliyatlarında en önemli sorun meydana gelen izlerdir. Henüz izsiz bir meme küçültme ameliyatı tekniği mevcut değildir. Ancak “ters T” şeklinde iz yerine son yıllarda sadece meme başı etrafında ve aşağı dikine inen izli (Vertikal Mamoplasti) ameliyatı ile çok daha başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Hamilelik ve Doğum / Sezaryen Sonrası Karın Germe
Gevşemiş ve sarkmış karın derisinin toparlanmasına yönelik yapılan karın germe ameliyatı, sezaryen ameliyatı ile aynı anda yapılmamaktadır. Doğumun hemen sonrasında uterus (rahim), henüz küçülmemiş olduğundan ve karın içinde bir hacim oluşturduğundan karın germe ameliyatının uygun şekilde yapılmasına imkan sağlamamaktadır. Ancak karın germe ameliyatı rahim alınması (histerektomi) ameliyatı ile birlikte gerçekleştirilebilir. Diğer yandan karın germe ameliyatı, anneye doğum sonrası ilave bir cerrahi travma oluşturmakta ve bebeğin bakıma muhtaç olduğu en önemli günlerde annenin hareketlerini kısıtlayabilmektedir.

Liposuction Ameliyatlarında Islak Teknik Yöntemi
Liposuction ameliyatında uygulanan “Islak Teknik” yönteminde cilde kanamayı azaltan ve yağların kolay emilimini sağlayan sıvılar enjekte edilmektedir. Bu sayede iyileşme süresi kısalmakta ve cilt pürüzsüz olmaktadır.

Doç. Dr. Nazım ÇERKEŞ
Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı
Cosmed Estetik Plastik Cerrahi Merkezi

Cosmed Caddebostan Klinik
Bağdat Caddesi No: 310/3
Tel: 0216 368 1883 -368 1137

Cosmed Levent Klinik
Yeni Sülün Sokak No: 17
Tel: 0212 283 9181 -283 3898

www.cosmed-clinic.com
cosmed@cosmed-clinic.com

AMELİYATSIZ ESTETİK YÖNTEMLER
Cosmed Estetik Plastik Cerrahi Merkezi’nde estetik ameliyatların yanı sıra lazer epilasyon (FDA onaylı Lightsheer Diode Laser), LPG Keymodule Cellu M6 ile selülit tedavisi ve bölgesel zayıflama, thermage ile ameliyatsız yüz gençleştirme, botoks, dolgu maddeleri ile kırışıklık tedavisi, medikal cilt bakımı ile leke, akne, anti-aging tedaviler yapılmaktadır.

Ayrıntılı bilgiler için www.cosmedlazer.com

Sorularınız için lazer-epilasyon@cosmed-clinic.com

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...