Tansiyon tırı yollarda

Tansiyon tırı, her 4 kişiden birinin hipertansiyondan öldüğü ülkemizde vatandaşı bilinçlendirmek ve Türkiye’deki hipertansiyon görünümünü değiştirmek için şehir şehir dolaşacak.

12.05.2011 - 15:14

Tansiyon tırı yollarda

‘Türkiye’nin tansiyonunu ölçüyoruz’ kampanyası 4. Yılında. Şehir şehir dolaşacak tansiyon ölçüm tırında ücretsiz tansiyon taramaları yapılacak.

Kampanya, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği, Sağlık Bakanlığı, Boehringer Ingelheim, Novartis, Pfizer, Omron ve Scania'nın katkıları ile düzenledi. Kampanya kapsamında geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 95 bin kişinin tansiyonunu ölçüldü. Tansiyon tırı bu yıl 11 Mayıs’ta Samsun’dan yola çıktı. Her şehirde halka açık bir alanda konuşlanacak olan tansiyon ölçüm tırında 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ücretsiz tansiyon taraması yapılacak.

Tansiyon ölçüm tırının rotası şöyle olacak:
11 Mayıs 2011 – Samsun Cumhuriyet Meydanı.
12 Mayıs 2011 – Kütahya Azerbeycan Parkı.
14 Mayıs 2011 – Manisa Sultan Camii karşısı, Saruhan Park önündeki cepte.
16 Mayıs 2011 – İstanbul Kadıköy İskelesinin önü.
17 Mayıs 2011 – İstanbul Taksim Meydanı.

HAYATIMIZDAKİ TUZLARI SÜPÜRECEKLER
16 Mayıs’ta İstanbul’da konuşlanacak ölçüm tırında tuzun zararını anlatmak üzere ünlü müzik grubu Gripin’in üyeleri de hazır bulunacak ve ‘hayatımızdaki tuzları’ sembolik olarak süpürecekler.


TÜRKİYE'NİN TANSİYON FAZLA YÜKSEK
Ülkemizde tansiyonu hiç ölçülmemişlerin oranı yüzde 32, hipertansiyonu olduğunun farkında olmayanların oranı yüzde 60, tedavi edilmeyen hastaların oranı yüzde 70, hipertansiyonu kontrol altına alınamamışların oranı ise yüzde 92. Rakamlar ürkütücü bir tabloyu işaret ediyor. ‘Türkiye’nin tansiyonunu ölçüyoruz’ kampanyası ise her 4 kişiden birinin hipertansiyon yüzünden öldüğü ülkemizde bu tabloyu, hipertansiyon grafiğini değiştirmeyi ve halkı tansiyon konusunda bilinçlendirmeyi hedefliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...