Tansiyona 'sinir yakma' çözümü

Yüksek tansiyona bağlı beyin kanaması geçiren 57 yaşındaki Yaşar Deniz, Renal Sempatik Denervasyon operasyonuyla hayata döndürüldü.

27.10.2011 - 15:23

Tansiyona 'sinir yakma' çözümü

Yaşar Deniz'e uygulanan 'Renal Sempatik Denervasyon'nin mazisi çok eski değil. Birkaç yıllık geçmişe sahip olan yöntem, çoklu ilaç kullanılmasına rağmen kontrol altına alınamayan inatçı yüksek tansiyon tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar veriyor.

İlaçlara rağmen tansiyonu düzenlenemeyen Yaşar Deniz de bu operasyonla hayata tutunan hastalardan biri. Deniz’in ameliyatını gerçekleştiren Acıbadem Adana Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kemal Batur, “Tansiyona bağlı beyin kanaması geçiren hastamızı medikal yöntemlerle tedavi etmiştik. Ancak tansiyonu yine de tam anlamıyla kontrol altına alınamıyordu. Tedavi süresince piyasada bulunan tüm hipertansiyon ilaçlarının en yüksek dozlarını denedik, kısmen kontrol altına alabildik. Ancak bu operasyonu da yapmamız gerekiyordu. Az görülen özel bir durum olduğundan, beklemek hastaya zarar verebilirdi. İşte bu nedenle Renal Sempatik Denervasyon yöntemi uygulamaya karar verdik” dedi.

RENAL SEMPATİK DENERVASYON NEDİR?
Batur, 'Renal Sempatik Denervasyon' yönteminin ilaçsız bir tedavi olarak bilindiğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Böbrek damarlarının etrafında tansiyon yükselmesine neden olan ‘sempatik’ adı verilen sinirler bulunuyor. Bu sempatik sistem, damarın içerisinden anjiyoya benzer bir yöntemle uyutmadan, özel bir malzeme aracılığıyla yakılıyor. Yani, tansiyona neden olan sempatik sinirlerin yakılmasına dayanan bir yöntem. Operasyonun hastaya sağladığı pek çok avantaj var. Operasyondan sonra, hastanın büyük tansiyonu ilk 6 ay içerisinde 20 milimetre civarında oluşuyor. Mesela tansiyon 160 ise 140 oluyor. 2 yıl içerisinde de 30 milimetre düşüş görülüyor. Doğal olarak bu, hastalar için tercih edilen bir durum. Bu operasyonu geçiren hastaların tansiyon ilaçlarını kesmesi söz konusu değil ancak dozunda azaltmalar oluyor. İleri yıllarda, orta derecede tansiyon hastası olan kişilerde de bu yöntemin uygulanacağını tahmin ediyorum.”

KALP YETMEZLİĞİNİN ÖNLENMESİNE DE KATKI SAĞLAYABİLİR
Renal Sempatik Denervasyon yöntemi, her ne kadar tansiyon hastalığı ile birlikte anılsa da, kalp yetmezliğine neden olan sempatik sinirleri yakarak kalp yetmezliğinin önlenmesine de olumlu katkı sağlayacağı düşünülüyor. Kalp yetmezliği tedavisi için henüz uygulanmasa da, bu yöntemin gelecek için umut vaat ettiğini söyleyen Prof. Dr. Batur, “Kalp yetmezliği ve hipertansiyonun oluşma mekanizmalarında sempatik sinirler rol aldığı için yöntemin, kalp yetmezliğinin tedavisine katkı sağlayacağını umuyorum” ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...