Tatil dönüşü kabus olmasın!

Yaz tatillerinde genellikle açık büfelerin bulunduğu mekanlar tercih ediliyor. Açık büfenin cazibesine kapılanlar ise tatil için verdikleri kiloları misliyle almış olarak geri dönüyor.

04.07.2013 - 10:10

Tatil dönüşü kabus olmasın!

Açık büfe lezzetlerinin yaz sonunda kilo kabusu olmaması konusunda uyarıda bulunan Diyetisyen İpek Konuralp, “Tatilin kısa bir dönem olduğunu unutmayın ve stratejik beslenmeye devam edin. Stratejik beslenmeyip kontrolü elden bırakırsanız yaz sonunda kilo artışınız kaçınılmaz olacaktır” diyor.

Diyetisyen Konuralp, tatilden kilo almış olarak dönmemek için uygulanması gereken kuralları şöyle özetliyor:
• Diyetisyeninize Danışın: Yaşamınızdaki değişim yolunda; planlarınızı, isteklerinizi mutlaka diyetisyeninizle paylaşın. Mucize olmadığına ve profesyonel bir ekiple çözümün mümkün olabileceğine inanmak yeterli. Diyetisyeninize tatil için püf noktaları mutlaka danışın.

• Yaşam Şeklinizi Denetleyin: Neyi, ne zaman, niçin yediğinizi ve içtiğinizi sorgulayın. Hatta bir yere not edin ve gün sonunda bu sorulara yanıt alacak şekilde inceleyin. Hoşnut olmadıklarınızı ertesi gün yapmamaya çalışın.

• Hedef Belirleyin: Amacınızın ne olduğuna karar verin ve kesinlikle gerçekçi olun. Alışkanlıklarınızda yapacağınız değişikliklerin yaşam boyu sürdürülebilir olması çok önemlidir. Bir besin veya alışkanlığınızı değiştirmek demek; o besin veya alışkanlığınızı yaşamınızdan tamamen çıkartmak demek değil porsiyon kontrolünü ve tüketim sıklığını öğrenmek demektir.

• Değişimleriniz için Plan Yapın: Bütün hedeflerinize bir anda ulaşabilmek mümkün değildir. İlk olarak değişimlerinizi listeleyin ve öncelik sırası yapın yani hedeflerinizi bölün. Ulaşılabilir, ufak adımlarla değişimler planlayın. Örneğin; hedefiniz yağ tüketimini azaltmak ise yağda kızarmış ürünler yerine fırınlanmış veya ızgara yiyecekler önceliğiniz olsun.

• Kendinize Ödülünüz Olsun: İnsanın kendini iyi hissetmiş olması en iyi ödüldür ve planladığınız süredeki değişimi başarıyla tamamladıysanız sonraki adımlar için ödüllendirin kendinizi. Örneğin, sevdiğiniz dostlarınızla keyifli bir akşam yemeğine çıkarak kendinizi şımartabilirsiniz. Böylece metabolizmanızı da uyardığınızı ve kilo verme sürecine fayda sağladığınızı unutmayın. Fakat her şeyin olduğu gibi bu serbest öğünün sıklığı ve zamanı da oldukça önemlidir. Mutlaka diyetisyeninizle irtibatta olun.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...