Tazmanya Canavarlarında keşfedilen ilk bulaşıcı kanser türü oldukça hızlı yayılıyor ve 6 ay içinde hayvanların hayatını kaybetmesine yol açıyor.
Tazmanya Canavarlarında keşfedilen ilk bulaşıcı kanser türü oldukça hızlı yayılıyor ve 6 ay içinde hayvanların hayatını kaybetmesine yol açıyor.

Bir dönem popüler çizgi film karakterine ilham veren Tazmanya Canavarlarının başı bir süredir, yüzlerinde gelişen ve hızla yayılan kanser türü ile dertte. 

Geçtiğimiz yıllarda farklı Tazmanya Canavarlarındaki tümörlerden örnekler alarak inceleyen bilim insanları oldukça ilginç bir sonuç ile karşılaşmıştı.

Bu tümörlerin DNA'sının kansere yakalanan hayvan ile eşleşmesi gerekirken şaşırtıcı bir biçimde diğer hayvanlardaki tümör ile eşleşiyordu. Başka bir deyişle normalin aksine tümörün bulaşıcı olduğu ortaya çıkmıştı. 

TÜMÖR NASIL BULAŞIYOR?

Birbirleri ile sıkça kavga eden ve yüzlerini ısıran hayvanlar arasındaki kanserin yayılma hızı da oldukça yüksek. Kanserli hayvanın yüzündeki tümörü ısıran diğer Tazmanya Canavarı da kansere yakalanıyor. Nesilleri tükenme tehlikesi altında bulunan ve bu nedenle koruma altına alınan bu hayvanlarda ikinci bir bulaşıcı kanser türüne rastlandı. 

Bulaşılabilir kanser formları daha önce yumuşak kabuklu tarak ve köpeklerde görülmüştü.

Avustralya'daki Tazmanya Üniversitesi ve İngiltere'nin köklü eğitim kurumlarından biri olan Cambridge Üniversitesi'nin ortaklaşa yaptığı araştırma sonucu ortaya çıkan ikinci bulaşıcı kanser türünün 8 Tazmanya Canavarında görüldüğü açıklandı. 

Bulaşıcı kanser türünün doğada az rastlanır bir olay olarak görüldüğünü belirten Dr. Elizabeth Murchison, söz konusu keşfin bu inanışı değiştirebileceğini belirtiyor. Araştırma ekibinin bir diğer üyesi Profesör Gregory Woods ise bu durumun Tazmanya'da henüz keşfedilmemiş yeni bulaşıcı kanser türleri bulunduğuna işaret edebileceği görüşünde. 

6 AY İÇİNDE ÖLÜMLE SONUÇLANIYOR

İlk olarak 1990'lı yılların sonunda karşılaşılan bu tümör (Tazmanya Canavarında keşfedilen ilk kanser) hayvanların yüz veya ağız bölgesinin içinde ortaya çıkıyor. Hızla gelişen tümör ortalama 6 ay içinde hayvanların hayatlarını kaybetmesine neden oluyor.