Türk Böbrek Vakfı Başkanı Erk: Tuz tüketimi azalıyor

‘Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri’ eğitimlerinin özellikle öğrenciler üzerinde olumlu etki yaptığını belirten Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, yürütülen projeyle tuz tüketiminde azalma gözlemlediklerini belirtti.

ntv.com.tr 16.02.2016 - 15:41

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Erk: Tuz tüketimi azalıyor

Türk Böbrek Vakfı ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, 2013 yılında imzaladığı işbirliği protokolü gereği eğitimler devam ediyor.

Aşırı tuz ve şeker tüketimine bağlı olarak gelişen hastalıklar, her yıl önemli oranda artış gösteriyor. Hastalıkların önüne geçmek ise beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesinden geçiyor.

Gelecek nesillerde hastalıkların önlenmesi açısından önemli rol oynayan beslenme eğitimleri kapsamında bugüne kadar, İstanbul’da 44 okulda 6.800 öğrenciye ulaşıldı. Ülke genelinde ise toplam 67 okulda, 12.500’ün üzerinde öğrenciye ulaşma imkanı bulan Türk Böbrek Vakfı, “Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri” eğitimleri ile direkt olarak öğrenciler, dolaylı olarak ise ailelerini kapsayan bilinçlendirme ve farkındalık yaratma çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

İstanbul Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesinde yapılan programda Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; kısa sürede bu kadar çok öğrenciye ulaşmış olmanın büyük bir başarı olduğunu söyledi.

Erk, "Ulaştığımız öğrencilerin yanı sıra aileleri de düşünüldüğünde ‘Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri’ eğitimlerini son derece önemli buluyoruz. Eğitim ilk olarak 2013 yılında başladı ve maalesef o dönem tuz tüketimi farkındalığı bu kadar değildi. Fakat bugün gördüğümüz tabloda özellikle 3-4. sınıf öğrencilerini çok başarılı buluyoruz. Bu eğitimlerle çocuklar ailelerini ve çevrelerini uyarıyorlar bu ve bunun gibi girişimlerle tuz tüketiminde bir azalma olduğunu gözlemliyoruz. Restoranlarda, yemekhanelerde tuzluklara erişim zorlaştırılıyor ve pek çok gıda üreticisi- satıcısı kullandıkları şekerin cinsi konusunda tüketiciyi bilgilendiriyorlar” dedi.

"MODA BEDEN ALGISI GENÇLER İÇİN SAKINCALI"

Çocukların düşünüldüğünden daha fazla beslenme ve diyet akımları ile ilgilendiğini dile getiren TBV Başkanı Erk; “Bu eğitimlerde hiçbir şey yasaklanmıyor, sadece miktar ve sıklık konularında uyarılarda bulunuluyor. Ayrıca belirtmek isterim; gençleri bekleyen tehlikelerden biri de moda ve TV endüstrisindeki beden algısı. Kızları “0 beden” ile erkeleri “karın kası” ile kalıba sokan algıları yeni nesil için son derece sakıncalı buluyorum” diye konuştu.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, TBV Başkanı Timur Erk, TBV Destekçisi Hasan Yalnızoğlu, TBV Renal Dahiliye Uzmanı Dr. Mine Özçakı ve TBV Diyetisyeni Gökçen Efe Aydın’ın katılım ve anlatımlarıyla gerçekleştirilen eğitime aralarında, 3., 4., 5. ve 6. sınıf öğrencilerinin olduğu yaklaşık 700 öğrenci katıldı.
Türk Böbrek Vakfı Projeler Koordinatörü Ayşe Onat’ın eğitim sunumu ile başlayan program, Renal Dahiliye Uzmanı Dr. Mine Özçakı ve Diyetisyen Gökçen Efe Aydın’ın bilgilendirme ve soru – cevap bölümü ile devam etti. Öğrencilerinde aktif katılım sağladığı eğitim, TBV Başkanı Timur Erk’in İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız’a plaket takdimi ile devam etti. Vakfın 30. Yılı münasebetiyle Borusan Çocuk Korosu tarafından verilen mini konserde eğitim katılan öğrencilere keyifli dakikalar yaşattı.

Sayfa Yükleniyor...