TBV'den diyaliz merkezindeki hepatit C açıklaması

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, Tekirdağ'daki diyaliz merkezinde tedavi gören 18 hastaya hepatit C virüsünün bulaşması olayı ile ilgili olarak konunun araştırılması talebiyle Sağlık Bakanlığı'na başvurduklarını belirtti.

DHA 12.10.2016 - 16:15

TBV'den diyaliz merkezindeki hepatit C açıklaması

Kadriye ve Kenan Tunalı Diyaliz Merkezi'nde tedaviye giden 106 hastadan 18'inde hepatit c virüsünün tespit edilmesinin ardından Sağlık Bakanlığı inceleme yapması için komisyon kurdu.

Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk, diyaliz merkezinde düzenlediği basın toplantısında olaydan dolayı büyük üzüntü yaşadıklarını söyledi.

Diyaliz merkezini gazetecilere açarak gezdiren Erk, "Mehmet Haberal’ın kurduğu bu vakıf Türkiye’ye öncülük yapmıştır. Onlarca yüzlerce diyaliz merkezi, tıbbi personel yetiştirip ekol haline gelmiştir. Kaliteli diyaliz sertifikası almış bir kurumdur. Aradan geçen süreç içerisinde seneler sonra yıllık 600 hastaya bakıyoruz. Hepatit c oranı yüzde 90’ken bu sayı şimdi ise 10'lara düşmüştür. 2 hasta ile Haziran ayında başlayan süreçte birden kuluçka dönemi olan süreçte 4 hastaya çıkınca 'bu konu bizi aşıyor, hepatit c hastaları artıyor' diyerek Sağlık Bakanlığı'na başvurduk. Komisyon kuruldu ve inceleme yaptı. Aldığı karar yeni hasta alınmayacak 6 aylık süre verilecek. Sorunun kaynağının bulunması bizim talebimizdir" dedi.

Mevcut komisyon ve uzmanların yanı sıra yurtiçinden ve yurt dışından gelecek enfeksiyon uzmanlarına da kapılarının açık olduğunu kaydeden Erk, "30 yıldır bu vakfın başındayım ve böyle bir olay başıma gelmedi. 30 senedir böbrek vakfı hiçbir şekilde negatif şekilde anılmamıştır. Üzüntüm ise hat safhadadır. Bunun üstesinden gelecek yeteneğimiz ve yetkimiz de vardır" diye konuştu.

"SADECE KAN YOLUYLA BULAŞIR"

Vakfın Nefroloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bilal Görçin ise hepatit c virüsünün kan yoluyla veya cinsel yolla bulaştığını belirterek, "Hastanın damarından çıkan iğne vücudumuza değdiği zaman bulaşma oranı yüzde 2'dir. En iyi şartlarda yüzde 5’tir. Hijyenik şartlarda da bulaşmaz. Hastalarımıza düzenli olarak 10 yıldır temizleme kitleri kullanıyoruz. İçinde gazlı bezi, flasteri eldiveni var. Bu hastalara makineden bulaşması mümkün değildir. Hastaların kanı hiçbir zaman makineler ile temasa girmez. Kanın bulaştığı her şey tek kullanımlıktır. Kullanılması ve imha edilmesi özel şekilde yapılır" ifadesini kullandı.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN HEPATİT C BULAŞTIRAN DİYALİZ MERKEZİ AÇIKLAMASI

Sayfa Yükleniyor...