Tek amaç güzellik değil

Birçok insan güzel bir çene yapısına sahip olmak için plastik cerrahların yolunu tutuyor ancak estetik çene cerrahisi sadece bu amaca hizmet etmiyor.

Tek amaç güzellik değil

Güzel bir gülüş, uygun bir ısırış, sağlıklı çiğneme fonksiyonları ve yüz bölgesi görünüşünde çene yapısı önemli yer tutuyor. Yüzün; estetik unsurlar arasındaki en önemli bölümlerinden biri olduğunu belirten Cİ Estetik Plastik Cerrahi Kliniği’nden Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Günay Çavdar, yüz bölgesinin aynı zamanda yeme, solunum, konuşma, koku ve tat alma gibi fonksiyonlar için de önemli olduğunu vurguluyor.

Alt ve üst çene kemikleri; hem dişlere ev sahipliği yapıyor hem de yüzün yumuşak dokusuna destek sağlayarak, estetik kontürlerin oluşmasına yardımcı oluyor. Her iki çenenin birbiriyle olan ilişkisinin, görünüm ve fonksiyonel görevler ile bağlantılı olduğunu söyleyen Dr. Çavdar, estetik ve fonksiyonel açıdan şikayeti olanların çene estetiği ve ortognatik cerrahiye başvurduklarını söylüyor.

Çene sorunlarının sadece estetik amaçla yapılmadığına dikkat çeken Çavdar, tedavi edilmeyen çene sorunlarının önemli sağlık problemlerini de beraberinde getireceğini vurgulayarak şöyle konuşuyor: “Zaman içerisinde dişlerin daha çabuk aşınmasına, çürüklerin oluşmasına daha ilerideki zamanlarda ise diş kayıplarına yol açabilir. Ayrıca alt çene eklemlerinde ağrılara ve ileriki dönemlerde çene kilitlenmesine de neden olur.”

ÇENE CERRAHİSİ İÇİN 18 YAŞ BEKLENMELİ
Ortognatik (çene) cerrahinin içeriğinde yer alan konuları Dr. Çavdar,
1. Çene ısırmasını düzgün hale getirmek,
2. Estetik sorunları gidermek,
3. Alt çenenin önde veya arkada olması gibi doğuştan gelen problemleri gidermek,
4. Çok büyük veya küçük çeneye müdahale etmek, şeklinde sıralıyor.

Ortodontik tedaviden önce çene cerrahisinin yapılması gerektiğini söyleyen Dr. Çavdar, yüz kemikleri tam gelişimini tamamladığı için bu tür ameliyatların 18 yaşından sonra yapılmasını öneriyor. Ortodontik tedavi süresinin 6 ay ile 2 yıl arasında değişebildiğini, çene cerrahisi ameliyatlarının 3,5 ile 6 saat sürdüğünü ve genel anestezi altında uygulanan ameliyattan sonra 2 gece hastanede kalmak gerektiğini söyleyen Dr. Çavdar, “Çene cerrahisi yapılan hastalar eski durumlarına göre daha estetik bir görünüm kazanıyor ama en önemlisi; çiğneme ve konuşmada daha iyi duruma geliyor” diyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...