NTV

Temizlik ürünleri için uyarı

NTV Haber

Sağlık

Yoğun temizlik malzemesi kullanımı ve aşırı titizlik bir araya gelince, sağlık açısından tehlike çanları çalmaya başlıyor. Uzmanlar temizlik takıntısının ölüme bile yol açabileceğine dikkat çekiyor.

“Evdeki fazla eşyayı atın. Kimyasal temizlik malzemelerinden uzak durun. Aşırı titizlik, sağlıklı değil.”

Uyarı, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Fuat Kalyoncu'dan geldi.

Kalyoncu, temizlik takıntısının ölüm tehlikesine bile yol açabileceğine dikkat çekti.

Özellikle havasız ortamda temizlik malzemelerine maruz kalınmaması gerektiğini belirten Kalyoncu, “Nemli bezle toz almak ve elektrikli süpürge aynı sonucu veriyor. Tuvalette ameliyat yapacak haliniz yok. Temizlik malzemelerini çok kullanıyoruz. Avrupada en çok kezzap, tuz ruhu, çamaşır suyu gibi temizlik maddelerini kullananlar bizim hanımlarımız. İstatistikler öyle gösteriyor” dedi.

AŞIRI TİTİZLİK ALERJİYİ DE TETİKLEYEBİLİR

Kalyoncu, bazı alerjik rahatsızlıkların da aşırı titizliğe bağlı olabileceğini söyledi: “Özellikle astım ve alerjik hastalıkların hali vakti daha yerinde, daha imkanlı toplumlarda fazla olduğunu görüyoruz. Yani Afrika’daki insanlar çok daha basit, çok daha kötü ve yetersiz şartlarda yaşıyorlar ama astım, alerji gibi hastalıklar yönünden batıya göre rakamları daha düşük.”

Uzmanlara göre, antibakteriyel yaşam, çocuklar için de tehlikeli çünkü bakteri teması az olan çocuklarda bağışıklık sistemi yeteri kadar gelişmiyor.

ETİKETLER