Tenisçi dirseği, kimleri tehdit ediyor?

Günümüzde her türlü teknolojik alet parmağımızın ucunda... Bu nedenle artık vücudumuzdan çok ellerimiz yoruluyor. El parmakları ve kasları, belli bir pozisyonda uzun süre tutuldukça ve gücünden fazlasını yapmaya zorlandıkça el ile ilgili rahatsızlıklar da artıyor. Bunlardan biri de son zamanlarda sık görülen “tenisçi dirseği” sorunu.

Tenisçi dirseği, fazla bilgisayar kullananları tehdit ediyor.jpg

Tenisçi dirseği hastalığıyla muhatap olanların yüzde 98’inin tenisle uzaktan yakından ilgisi olmadığını söyleyen Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayhan Kılıç, rahatsızlığı parmakları ve el bileğini yukarı kaldıran kasların çıkış noktasındaki (dirsek) gerilme ve zarar görme olarak tanımlıyor.

Sorunun, kişiye ağrı ve kavrama güçlüğü şeklinde yansıdığını belirten Kılıç, “Zamanla ağrı o kadar dayanılmaz oluyor ki, kavanoz açıp kapatma, kapı kolunu çevirme, çanta taşıma, valiz çekme ya da sandalye çekme gibi basit işler bile kişiye çok zor geliyor” diyor.

ERKEN DÖNEMDE DİNLENEREK GEÇİYOR

El bileğindeki rahatsızlıkların herkesin hayatında zaman zaman ortaya çıkabildiğini ifade eden Kılıç, ancak birkaç hafta süren ağrıların ciddiye alınması gerektiğini söyleyerek, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Buradaki olay aslında kasların çıkış noktasındaki bölgede tahriş olması, zorlamaya uğraması ve bunun sonucunda da küçük yırtılmaların meydana gelmesi. Bu küçük yırtılmalar, günlük tempoya biraz ara verdiğinizde iyileşmeye doğru gidiyor. Ancak hemen ‘İyi oldu’ deyip aynı yeri zorladığınızda, o iyileşme dokusu adeta açma kapama düğmesi gibi on-off yapıyor ve olay kronikleşmeye başlıyor.”

ALTI HAFTADAN SONRASI KRİTİK!

Tenisçi dirseği, doğru tedavi uygulanıp dinlenme sağlandığında geçiyor. Yalnız buradaki kritik süreç; altı haftayı geçirmemek! Ancak kişilerin yüzde 80-90’ının altıncı haftadan sonra doktora başvurduğunu dile getiren Doç. Kılıç, o iyileşme süresi doğru değerlendirilemezse, hasarlı dokunun iyileşme-iyileşmeme arasında kaldığına ve giderek bu patolojik sürecin yerleşmeye başladığına dikkat çekiyor.

Kılıç, yakınmaların üzerinden üç ay geçmesine rağmen çözüm bulunamadıysa, birkaç alternatif tedaviden yararlanılabileceğini de anlatıyor:

“Bunlardan biri geleneksel kortizon enjeksiyonu. Bu yöntem, 6 veya 8 hafta kadar dirsekteki ağrı ve enflamasyon gelişim sürecindeki kısırdöngüyü kırmaya yarıyor ve siz o süreçte doğru hamleler yaparsanız hastalığı durdurabiliyorsunuz. Bir diğeri ise; taş kırma makineleriyle bölgede oluşan kötü ve ağrılı dokunun ses dalgalarıyla yok edilmesi. Bu bilimsel yöntem de kronikleşmiş vakaların yüzde 30’unda faydalı oluyor. Ayrıca PRP adında çok sık kullanılan bir yöntem daha var fakat bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış değil. Kişinin kendi kanından elde edilen iyileşme faktörlerinin hasarlı bölgeye enjekte etmeye dayanan yöntemin biraz daha geliştirilmesi lazım.”

SON ÇÖZÜM CERRAHİ

Ancak bu tarz alternatif yöntemler rahatsızlığın giderilmesinde kesin sonuca ulaştırmadığında ise ameliyata başvuruluyor.

Her dirsek ağrısının ‘tenisçi dirseği’ olmadığını belirten Kılıç, “Dirseğin iç kısmında yine buna benzer ama farklı kasları ilgilendiren problemler görülebilir. Buna da ‘golfçü dirseği’ adı verilir. Ayrıca dirsekteki kemik çıkıntısının bulunduğu bölgedeki şişlik de ‘tenisçi dirseği’nden ayırt edilmesi gereken bir durumdur. Kas geliştirmek için ‘triceps’ kasını zorlayanlar ile eklem ve kıkırdaklarda olan hastalıklar da aynı yerde ağrıya yol açabilir. Dolayısıyla her dirseği ağrıyana kolayca ‘tenisçi dirseği’ teşhisi koymamak lazım. Şikayeti olan kişi doktorlar tarafından titizlikle muayene edilmeli ve gerekirse MR istenmeli” diyor.

EL BİLEĞİNİZİ BÖYLE KORUYUN!

Doç. Kılıç, bir futbolcunun ayağını nasıl koruması gerekiyorsa, ofis çalışanın da bir bakıma onun gibi el bileğini koruması gerektiğini söyleyerek, dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıralıyor:

• Bilgisayar başında uzun saatler boyunca aralıksız çalışmak yerine ara verip, elleri dinlendirmeli, germe ve gevşetme egzersizlerinden yararlanılmalı,
• Bilgisayarda çalışırken el bileği mouse pad’lerle desteklenmeli,
• Kaslardaki zorlanmayı azaltmada etkili el bileği atelleri kullanılmalı (Dirsek atelleri de kullanılabilir).
• Gerekirse stres toplarından faydalanılmalı.

Sayfa Yükleniyor...