Terapistiniz yanı başınızda

Davranış Bilimleri Enstitüsü öncülüğünde hayata geçirilen terapi portalı bilgi, ön danışmanlık ve terapi hizmeti almak isteyenlerle profesyonelleri ortak platformda bir araya getiriyor.

09.12.2010 - 11:25

Terapistiniz yanı başınızda

Siteden ruh sağlığı hizmeti veren profesyoneller, psikiyatristler, psikologlar, psikolojik danışmanlar, ilgili kurumlar ile bilgiye, yardıma, danışmaya ve dayanışmaya ihtiyacı olan herkes yararlanabilir.

Online bilgi edinme, dayanışma ve yardımlaşma portalı, site ziyaretçilerini, uzmanları ve kurumları ortak bir platformda buluşturarak tüm dünyada yaşanan “terapist bulma” ve “terapiste güvenme” konusuna çözüm getirmeyi hedefliyor.

Sağlıklı, hızlı ve güvenilir bir iletişim gerçekleştirebilmek amacıyla kurulan Terapi Portalı, danışanın ihtiyaçlarına cevap vererek terapiyle ilgili soru işaretlerini gidermeye yardımcı oluyor.

DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü Kurucu Başkanı Psikolog Emre Konuk, terapiyi, “Terapist ve danışanın bir araya gelerek psikolojik sorunları anlamak ve çözümlemek adına planlı bir şekilde çaba gösterme süreci” olarak tanımlıyor. Herkesin hayatını etkileyen bazı olaylar karşısında terapi desteğinin önemli olduğunu belirten Konuk, “Hem uzmanlar hem danışanlar için hizmet veren terapi portalı ile herkesin aynı amaç etrafında, doğru bir noktada buluşmasını ve buradan faydalanmasını amaç edindik” dedi.

"TERAPİ PORTALI, BİR İHTİYAÇTI"
Konuk, 1980’li yıllarda Türkiye’de terapi kavramının henüz anlaşılır olmadığını belirterek, “Uzun zaman Türkiye’de terapi kavramı hep muallâktı. İnsanlar böyle bir gereksinime ihtiyaçları olup olmadığının farkında değillerdi. Tüm bu kavramların yerleşmesi uzun zaman aldı. Bu zaman içerisinde insanlar yavaş yavaş bir sıkıntı yaşadıklarında ya da sorunla karşılaştıklarında bunu aşmakta yalnız olmadıklarını keşfettiler. Psikolojik danışmanlık hizmeti, terapi ya da psikiyatri hizmeti veren uzmanların olduğunu ve onlara ulaşabileceklerinin farkına vardılar. Bu, zamanla talebin artmasını da beraberinde getirdi” diye konuştu.

Konuk günümüzde hala çoğu insanın terapi, terapist ve psikolog kavramları hakkında kafalarının karışık olduğunu belirterek, “Psikoloji bilimi anlamında çoğu insanın zihni karışık ve bu konularda bilgi eksiklikleri var. En önemli sorun ise, insanlar bu hizmeti nereden ve nasıl alacaklarına dair doğru ve güvenilir bilgilere sistematik bir şekilde ulaşamıyorlar. Bunların düzenli ve bir bütün olarak, ayrıştırılmış halde bulunduğu bir kaynak yoktu” açıklamasında bulundu.

PSİKOTERAPİ İLE İLGİLİ HER ŞEY
Konuk, internetin son yıllarda bilgiye hızlı ve kolay ulaşma anlamında önemli bir araç olduğuna dikkat çekerek, “İstediğimiz bilgilere internet sayesinde ulaşabiliyoruz. Ama zamanımızı alıyor. Doğru ve kaliteli bilgiyi de filtreleyerek veren kaynaklar yok. Sadece terapist ve terapi ile ilgili bilgiyi de toparlamak, sorunların neler olduğunu belirlemek, hangi durumlarda kimlerle görüşme gerçekleştireceğini de bilmek gerekiyor. Bu alanlarda internet dünyasında da bilgi eksikliği çok fazla. Bunları toparlamak da kişinin zamanını alıyor. Biz bu ihtiyaçları göz önüne alarak ‘Terapi Portalını’ oluşturduk. Bu portal sayesinde herkes aradığı bilgiye, sistematik bir şekilde ve amacı doğrultusunda ulaşabiliyor. Sitede psikoterapi ile ilgili her türlü bilgiye ulaşmak mümkün” dedi.

Konuk, sitede vatandaşın rahat seçme olanağı bulabildiğine dikkat çekerek, “Biz bir kaynak oluşturmuş olduk. Siteden danışanlar, uzmanlar ve kurumlar yararlanabilecekler” açıklamasında da bulundu.

"SORUNLARA ÇÖZÜM OLACAK"
Klinik Psikolog Eda Arduman ise ruh sağlığının Türkiye’de hala tam olarak anlaşılamamış bir konu olduğunu belirtti ve “Terapi Portalı bir çözüm olacak. Biz terapistler danışanımıza ulaşmak için ancak birilerinin bizi önermesini bekleriz. Ancak danışanların yakınlarını da kabul edemeyiz. Bu portal bizim danışanlara, danışanların da bize ulaşmalarını sağlayacaktır” dedi.

ORTAK PAYDADA BULUŞMAK GÜZEL
Psikiyatrist Dr. Nuşin Baydemir de “Burada psikolog, psikiyatr ve koçlar ile bu uzmanlıklara ihtiyaç duyan danışanları buluşturmak hedefleniyor. Portalda uzman makaleleri, videoları ve soru-cevap imkânları bulunuyor. Bünyesinde birçok uzman barındırması ve saydam uzman profilleri sayesinde danışana, özgürce uzman seçebilme ve terapi alabilme imkânı tanıması çok anlamlı” şeklinde konuştu.

Terapi Portalı hakkında daha fazla bilgi almak için www.terapiportali.com internet sitesi ziyaret edilebilir.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...