"Tıbbın öksüzleri”

Milyonlarca insan "nadir rastlanan" hastalıklardan muzdarip. Sadece dünya genelinde teşhis konulamayan hastalıkların sayısı 8 bini buluyor. Bilim, bu gibi hastalıkları "tıbbın öksüzleri" olarak tanımlıyor.

Haberler - NTV Haber 27.12.2010 - 18:12

"Tıbbın öksüzleri”

Önceden çaresi bulunamayan birçok hastalık, tıptaki gelişmeler sayesinde bugün artık kolayca tedavi edilebiliyor. Ancak dünyada hala, farklı nedenlerle yaşanan 8 bin sağlık sorunu tıbbi olarak sınıflandırılamıyor. Diğer bir deyişle bu tür hastalıkların nedenleri bilinmiyor.

Nedeni bilinmeyen" hastalıklara yakalananların sıklıkla karşılaştığı sorun ise doktorların ve uzman kliniklerin emareleri değerlendirip tanı koyamaması. Bilim henüz çare bulamadığı, teşhis bile edemediği bu gibi hastalıkları "tıbbın öksüzleri" diye tanımlıyor. Bir diğer sorun da bu alanda uzmanlaşan doktor ve hastane sayısının azlığı.

MÜCADELE İÇİN İŞBİRLİĞİ ŞART
Fransa merkezli "orpha.net" adlı internet sitesi son yıllarda bu alanda en fazla başvurulan kaynaklardan biri. İnternet sitesinin yaklaşık 30 farklı ülkeden örneklerle kurulan bir veri bankası var. Veri bankasında 5 bin 500'ü aşkın farklı hastalıkla ilgili klinik araştırmalar, ilaç isimleri gibi bilgiler yer alıyor.

Doktorlar ise bu tür hastalıklarla mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekiyor...

Sayfa Yükleniyor...