Tifo aşısına DSÖ onayı

Sanofi Pasteur’ün tifo aşısı Dünya Sağlık Örgütü’nün ön yeterlilik onayını aldı. Onayın, dünyada tifoya en açık olan toplumlarda aşıya erişimi küresel düzeyde kolaylaştırması bekleniyor.

Haberler 13.07.2011 - 17:00

Tifo aşısına DSÖ onayı

DSÖ’nün ilk defa bir tifo aşısına ön yeterlilik onayı vermesi UNİCEF ve Pan Amerikan Örgütü (PAHO) Döner Sermayesi gibi Birleşmiş Milletler’in (BM) bünyesinde bulunan diğer dairelerinin aşı alımında son derece önemli bir adım olarak nitelendiriliyor.

Bu adım ayrıca aşı dağıtımında GAVI Küresel Aşı ve Aşılama Birliği’nin Gelişmekte olan ülkelerin kalite, güvenlilik ve etkililik birleşik standartlarını karşılayan aşılara erişimi sağlama amacı taşıyan Yeni ve Yetersiz Aşı Kullanım Desteği için bir ön koşul olarak benimseniyor.

Sanofi Pasteur’ün Başkanı ve CEO’su Olivier Charmeil, “Sanofi Pasteur, en iyi aşıları uygun fiyatlarla gelişmekte olan ülkelerin hizmetine sunma hedefimiz çerçevesinde, aşı camiasına DSÖ tarafından ön onay belgesi verilmiş ilk tifo aşısını sunmaktan büyük bir memnuniyet ve gurur duyuyoruz. Bu aşı, özellikle dünyanın en yoksul ülkelerinde her yıl milyonlarca insanın yaşamlarını etkileyen ciddi bir hastalıkla mücadele edilmesine yardımcı olacak” şeklinde konuştu.

Sabin Aşı Enstitüsü Başkan Yardımcısı Dr. Ciro De Quadros, gelişmeyi, “DSÖ’nün tifo aşısına verdiği bu ön onay, bu aşılara dünya genelinde erişilmesi ve en çok ihtiyaç duyulan yerlerde bu aşıların kullanılmasına yönelik çok önemli bir adımdır” şeklinde yorumladı.

TİFO HAKKINDA
Bir bakteri hastalığı olan tifoya yol açan bakteri Salmonella enterica serovar Typhi, (Salmonella Typhi). Bu bakteri, enfekte kişilerin dışkı ve idrarının bulaştığı yiyecek ve içeceklerin alınmasıyla geçer. Hastalığın belirtileri genellikle bakteri vücuda alındıktan 1-3 hafta sonra ortaya çıkar ve hafif ya da şiddetli olabilir. Hastalığın belirtileri ateş, baş ağrısı, kabızlık ya da ishal, göğüste kırmızı renkli benek tarzında deri döküntüleri, dalak ve karaciğer büyümesi şeklinde görülür. Akut hastalık, aylar ya da yıllarca sürebilen sağlıklı taşıyıcılık evresinin ardından ortaya çıkabilir. Tifo antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bununla birlikte, sık kullanılan antibiyotiklere karşı direnç yaygındır. Sağlıklı taşıyıcıların yiyecek maddeleriyle teması önlenmelidir.

Sayfa Yükleniyor...