TINTIN ile Alzheimer ve Parkinsona çare aranıyor

Yaşlanan kuşağın hafızasını genç ve dinamik tutmak için kolları sıvayan Avrupalı bilim insanları, şifa aramak için dört bir koldan yürüttüğü akademik çalışmalarıa TINTIN isimli projeyi de ekledi. Proje kapsamında Türkiye’den Prof. Dr. Kemal Yelekçi’nin de aralarında bulunduğu 6 ülke araştırma ve laboratuar çalışmalarını birlikte yürütecek.

Haberler - ntv.com.tr 26.06.2016 - 12:57

TINTIN ile Alzheimer ve Parkinsona çare aranıyor

Parkinson ve Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi ya da geciktirilmesi adına başlatılan ve AB fonlarıyla (Mmarıe Curıe Inıtıal Traınıng Networks) desteklenen “Training In Neurodegeneration, Therapeutics Intervention and Naurorepair” (TINTIN) isimli projede, Türkiye’den Prof. Dr. Kemal Yelekçi’nin de aralarında bulunduğu 6 ülke araştırma ve laboratuar çalışmalarını birlikte yürütecek.

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde yaşlı nüfusun artmasıyla önemli bir toplum sağlığı sorunu olan Alzheimer ve Parkinson, araştırmalara göre en çok Almanya, Fransa ve İngiltere’de yükselen trende sahip.

Yaşlanan kuşağın hafızasını genç ve dinamik tutmak için çalışmalar yapan Avrupalı araşırmacılar, Training In Neurodegeneration, Therapeutics Intervention and Naurorepair (TINTIN) projesini hayata geçiriyor.

AMAÇ HAFIZAYI DİNÇ TUTMAK

2017 yılında son bulması planlanan projede nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi ya da geciktirilmesini sağlamak öncelikli hedef arasında yer alıyor.

Türkiye’den sadece Kadir Has Üniversitesi’nin dahil olduğu projede Trinity Collage Dublin (İrlanda) Salamanca Üniversitesi (İspanya) Manchester Üniversitesi (İngiltere) University College London (İngiltere) Ulusal Biyoişlem Araştırma ve Çalışma Enstitüsü (İrlanda) Mannheim Üniversitesi (Almanya) Siena Üniversitesi (İtalya) çalışma yapacaklar.

Prof. Dr. Kemal Yelekçi
Prof. Dr. Kemal Yelekçi

Projeye ilişkin bilgi veren Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyoinformatik Genetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kemal Yelekçi, “Avrupa’da insanlar yaşlandı ve artık bu tür hastalıklar ortaya çıkmaya başladı. Özellikle 70 yaş üstü görülüyor ve sosyal sigorta kısmına önemli yük getiriyor. Araştırmacılar bize, ‘bu insanlara bir ilaç bulun son 20 yıllarını daha mutlu ve mesut geçirsinler’ diyor. Bu çerçevede 4 milyon Euro’ya yakın bir bütçe aldık” dedi.

“TÜRKİYE BU ÇALIŞMALARI DAHA FAZLA DESTEKLEMELİ”

Prof. Dr. Yelekçi Türkiye’de ise söz konusu çalışmalarda daha fazla desteklenmeye ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Bizler bu tür konulara biraz daha fazla bütçe ayrılması ve desteklenmesini istiyoruz. İnanıyorum ki bu konuda gelecek yıllarda önemli bir çalışma da Türkiye’den çıkacaktır. Bütün arzum Türkiye ruhsatlı dünya çapında satılan bir ilacın geliştirilmesi yönündedir. Hedefimiz bu olmalı” diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...