Tıpta bir mucize

Dünyada ilk kez bir seferde iki kol nakli yapılan 55 yaşındaki Alman çiftçi, ameliyattan bir yıl sonra kameraların karşısına çıkarak, "köpeğini yeniden gezdirebilmekten" mutluluk duyduğunu söyledi.

23.07.2009 - 16:23

Tıpta bir mucize

Karl Merk isimli çiftçi, Bavyera eyaletindeki Memmingen Hastanesinde düzenlediği basın toplantısında, "Bu, harika bir şey. Sık sık karımla birlikte köpeğimizi gezdiriyorum" dedi ve kameraların önünde hala derin dikiş izlerinin bulunduğu kollarını nasıl oynatabildiğini gösterdi.

Deutsche Welle'nin haberine göre, büyük ölçüde normal yaşamına döndüğünü, ancak hala bira kadehi kaldıramadığını ve bir şey içerken kamış kullanmak zorunda kaldığını belirten Merk, "En büyük hayalim parmaklarımla bir şeyi tutabilmekti ve şimdi bunu yapabiliyorum" diye konuştu.

Nakil ameliyatını yapan Münih'teki hastanenin ekibi, Temmuz 2008'deki operasyondan beri hastanın kollarının üç kez ret reaksiyonu verdiğini, ancak bunların büyük bir zorluk yaşanmadan aşıldığını belirtti.

40 doktorun 15 saatlik operasyonu

Bir kazada kollarını yitiren Merk'in nakil ameliyatı 25-26 Temmuz tarihlerinde Münih Teknik Üniversitesindeki Recht der Isar kliniğinde 40 kadar doktor, hemşire ve asistanın katıldığı 15 saat süren ameliyatla yapılmıştı.

Geçirdiği kazadan sonra 6 yıl kolsuz yaşayan Merk'e, bir ameliyattan sonra yaşamını yitiren diğer bir hastanın kolları nakledilmişti. Yaşamını yitiren bu hastanın Alman çiftçinin vücut büyüklüğünde ve aynı kan grubundan olması ve ailesinin de nakli onaylaması, Merk için dönüm noktası olmuştu. Merk'e kol protezi takılması girişimleri başarısız olmuştu.

Doktorlarına göre Alman çiftçinin kollarını tümüyle kontrol edebilmesi için en az 1 yıllık daha fizyoterapiye ihtiyaç var. Merk ise en büyük hayallerinden birinin yeniden traktör ve motosiklet kullanabilmek olduğunu söylüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...