Tiryakilere ilaç desteği

Sağlık Bakanlığı, sigarayla mücadelede yeni bir adım atıyor. 300 bin tiryakiye sigarayı bırakmaları için ilaçları bedava verilecek. Ancak bu ilaçlara ulaşmak o kadar da kolay değil.

Haberler - NTV Haber 10.06.2011 - 10:26

Tiryakilere ilaç desteği

“Çok genç yaşta bana KOAH hastası olacağım söylendi. 18 sene sigara içtim, 20 günlük bir ilaç kullanımıyla sigarayı bıraktım” diye konuşan Miyase Taşatan, sigarayla mücadelede ilaç tedavisi görenlerden biri.

Bakanlığı sigarayla mücadele kapsamında fiyatı 180 lira olan ilaçları uygun görülen hastalara ücretsiz veriyor. Ancak bu ilaçlara ulaşmak o kadar da kolay değil.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nursev Vardaroğlu, “Ücretsiz olduğunu duyup gelenler oluyor ama biz gerçekten samimi istekli olanları ayırt etmek zorundayız” diyor.

Sigarayı bırakmak isteyenler göğüs hastalıkları uzmanı, psikiyatrist ve psikolog gözetiminde tedavi görüyor.

İLAÇSIZ BIRAKMAK DA MÜMKÜN
Psikiyatrist Tonguç Demin Berkol, “Bu tedavi için iki seçeneğimiz var. Bir davranışçı psikoterapi, bir de ilaç tedavisi. Biz burada ikisini birden kullanıyoruz” diye konuşuyor.

Psikolog Batuhan Küçüksanat ise ilaç olmadan da sigarayı bırakmanın mümkün olduğunu şöyle anlatıyor:

“Duvara bakarak içerseniz, içtiğiniz sigaranın küllerini biriktirirseniz, içtiğiniz sigara size bir süre sonra eziyet olarak gelir. Sigarayla beraber yapmayı sevdiğiniz şeyleri yapmayacaksınız. Mesela sigarayı çay ve kahveyle içmek yerine süt ve sodayla için.”

Sayfa Yükleniyor...