Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, dün bir gazetede yer alan gebelikte ultrasonografi kullanımına ilişkin haberle alakalı açıklama yaptı.

Söz konusu haberde, “Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olduğu belirtilen bir kişinin yaptığı açıklamada; anne-baba adaylarının keyfi USG talep ettiklerini” iddia ettiğine dikkat çeken Prof. Demir, “Burada USG’nin zararlı olup olmadığını tartışmadan önce kadın hastalıkları ve doğum konusunda her önüne gelenin açıklama yapmasını hayretle karşılıyoruz ve bunu hem bilime hem de insan sağlığına saygısızlık olarak değerlendiriyoruz” dedi.

Daha önce kardiyoloji uzmanı bir profesörün anne sağlığı ile ilgili açıklamalar yaptığını söyleyen TJOD Başkanı Demir, “Bugün de tıpla bile ilgisi olmayan bir kişinin yaptığı açıklamanın haber olmasını hayretle karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

Bu tür haberlerin Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde hasta ve hasta yakınlarına zarar verdiğini belirten Demir, gebelikte USG kullanımına ilişkin şu bilgileri verdi:

“ULTRASON ARTIK STETESKOPUMUZ OLDU”
“Türkiye’de hastalar her geldiğinde ultrasonla bakıyoruz. Eskiden ellerimizle bakardık, artık kadın doğum uzmanlarının steteskopu oldu ultrason. Bazı tanısal invaziv (girişimsel) işlemleri de USG eşliğinde yapıyoruz. USG’de dördüncü boyut zaman; yani üç boyutlu olarak bebeği görüyor, bunu gerçek zamanlı olarak anne karnında iken incelediğimizde 4 boyutlu USG den söz ediyoruz.

Tıbbi olarak bebeğin yüzündeki anomaliler USG incelemesi ile çok net görülüyor; yarık dudak-damak varsa, yüzünde bazen kitleler olabiliyor, bunlar görülebiliyor. Bebeğin parmaklarını, ellerini çok detaylı görebiliyorsunuz. Bebeğin bel kemiğinde açıklık varsa (Spina Bifida) bunun hangi düzeyde olduğunu görüyoruz, düzeyin nerede olduğunu anladığınız zaman bebeğin akıbetini anlayabiliyoruz. Yani ne kadar yukarda ise bebeğin yürüyememe, idrar kaçırma, gayta kaçırma gibi sıkıntılarla karşılaşma riski daha yüksek oluyor.

4 boyutlu USG’nin bilinen hiçbir yan etkisi yok, USG’nin de bilinen hiçbir yan etkisi yok. Aksine USG pek çok sorunun daha anne karnında iken teşhisine ve hatta tedavisine olanak veren önemli bir tetkiktir.”