Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü İrfan Şencan, Türkiye genelindeki MR, tomografi ve mamografi çekimlerinin uygunluğunu inceleyen araştırmada elde edilen verilerin ilgili bilim kurulları ve branş uzmanlarınca değerlendirildiğini söyledi.

Bilim kurullarının görüşleri sonrasında yapılacak değerlendirmenin ardından yeni bir eylem planının ortaya konulacağı bilgisini veren Şencan, "Eylem planında standartları değiştireceğiz. Gerekirse standart bulunmayan ya da mevcut standrtlardan çok uzaklaşmış olanlara hem bilgilendirme hem de arkasından idari ve gerektiğinde maddi yaptırım olacak" dedi.

Eylem planı sonrasında, MR, tomografi ve mamografi gibi görüntüleme tetkiklerinde, yeni kriterlerin istenmesinin söz konusu olabileceğini aktaran Şencan, "Artık, hekim zorunlu bölgeleri doldurmadan tetkik isteyemeyecek. Gerekçe, tanı, belirti ile bulgular ve hasta öyküsüne ilişkin detaylar belirtilmeden, tetkik istemi kabul edilmeyecek" diye konuştu.

Uygulamaya ve alınacak tedbirlere ilişkin Radyoloji Kongresi'nde bilim insanlarıyla çalıştay düzenleneceğini ve önerilerin ele alanacağını dile getiren Şencan, "Bu öneriler, bizim çalışma grubumuzun düşünceleri. Kongrede radyolagların geri dönüşleri alınacak ve eylem planı şekillenecek" ifadesini kullandı.