NTV

“Topluluk önünde aşağılanmak çocuğun akıl ve beden sağlığını zedeler”

ntv.com.tr

Sağlık
1030332903.jpg

10 yaşındaki bir öğrencinin okula ait bilgisayarı evine götürmesi üzerine, okul müdürü tarafından ‘hırsız’ diye teşhir edilmesi yankı uyandırdı. Uzmanlara göre, topluluk karşısında çocuğu aşağılamak ve suçlamak, akıl ve beden bütünlüğünü zedeliyor. Böyle durumlarda çocuğa yanlış bir hareket yaptığının anlatılması, diğer öğrencilere ise hedef gösterilmeden hırsızlığın kötü bir davranış olduğunun söylenmesi gerekiyor.

Çanakkale’de 10 yaşındaki bir öğrencinin, okula ait bir dizüstü bilgisayarı evine götürmesi nedeniyle, okula giriş töreni sırasında, arkadaşlarının önünde müdür tarafından ‘hırsız’ diye teşhir edilmesi büyük tepki topladı. Verilen cezanın kabul edilemeyecek bir durum olduğunu belirten Uzman Psikiyatrist Dr. Tanju Sürmeli, önce çocukla konuşularak, yanlış bir hareket yaptığının anlatılması gerektiğini söyledi.

“BÖYLE BİR CEZA KABUL EDİLEMEZ”

Çocuğa bu şekilde bir ceza vermenin yanlış olduğuna dikkat çekerek, yapılan davranışın akıl ve beden bütünlüğünü zedeleyeceğini belirten Sürmeli, “Okul müdürü, öğrenciye oldukça kötü ve yanlış bir ceza vermiş. Öğrenciye böyle bir ceza vermek yerine, bunun kabul edilemeyecek bir davranış olduğunu açıklaması gerekirdi. ‘İzinsiz bir şey almak hırsızlık kabul edilebilir’ demekte yarar vardı. Müdürün, isim vermeden bu olayı duyurması gerekirdi; ancak sınıf arkadaşları olaydan haberdarsa çocukla alay edebilirler. Bu yüzden her öğretmen, kendi dersinde iki üç kelime ile ‘izinsiz hiçbir şeyi almayın’ şeklinde hatırlatma yapsa, daha iyi olurdu. Nasıl izin isteneceği de öğretmeleri gerekiyordu. Çocuğun hırsız diye teşhir edilmesi, akıl ve beden sağlığını zedeleyerek, kişisel gelişimini olumsuz etkileyecektir” ifadelerini kullandı.

ETİKETLER