Topuklu ayakkabı varis yapıyor

Kalp damar cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Alptekin Yasım, topuklu ayakkabıların varise neden olduğunu söyledi. Doç. Yasim’e göre, erkekler de kadınlar kadar risk taşıyor.

Anadolu Ajansı 18.09.2012 - 11:35

Topuklu ayakkabı varis yapıyor

Toplardamarların genişlemesi ve kıvrılması sonucu ortaya çıkan varise, aşırı ayakta durma, doğum, çalışma şartları, damar duvarının zayıflaması ve genetik etkenlerin yol açtığını ifade eden Kalp damar cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Alptekin Yasım, 50 yaşın üzerinde birçok kişide farkı derecelerde varis görüldüğünü söyledi.

Yasım, varisin oluşumunda ayakta durmanın daha etkili olduğunu, hastalığın gelişmesindeki en önemli faktörlerden birinin ise topuklu ayakkabı kullanımı olduğunu vurguladı ve şunları kaydetti:

''Bacak kasının kasılıp gevşemesi lazım ki kanı yukarıya gönderilebilsin. Topuklu ayakkabı giyildiği zaman bacağınız sürekli kasılmış halde kalacağı için kanı yukarı pompalama faktörü ortadan kalkacaktır. Bu durumda varis gelişimi artacaktır. Genç bayanlar özellikle güzel görünmek uğruna sağlıklarını tehlikeye atıyorlar ve varis gelişimine genç yaşta kendilerini maruz bırakıyorlar.''

ERKEKLER DE KADINLAR KADAR RİSK TAŞIYOR
Varisin daha çok kadınlarda görülen bir hastalık olarak bilindiğini anlatan Yasım, kadınların hastalığın estetik yönü nedeniyle doktora daha çok başvurmaları nedeniyle böyle bir kanı oluştuğunu ancak uluslararası çalışmaların erkeklerle kadınlar arasında çok fark olmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

Doç. Dr. Yasım, varisin yaşam kalitesini düşürdüğünü, kronik yorgunluk, ağrı ve yanma gibi birçok sıkıntıya neden olduğunu ifade etti. Hastalığın tedavisinde en etkili yöntemin varis çorabı olduğuna dikkati çeken Yasım, ''Lazer, köpük tedavisi ve ameliyat yalnız başına çözüm değil, bu işlemlerden sonra mutlaka varis çorabı kullanılmalı'' dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...