Uzmanlara göre, trafik kazalarının özellikle çarpmalı kazaların yüzde 70’i gece meydana geliyor ve bunun da temel nedeni gece görüş azlığı. Araç kullanırken tepki süresinin yüzde 90’ının görüşe bağlı olduğunu söyleyen Acıbadem Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Coşar, bu nedenle araba kullanırken, olası riskli durumlar karşısında hızlı tepki verebilmek için iyi bir görüşün olması gerektiğini belirtti, güvenli bir sürüş ve rotadan çıkmamak için sürüş camı takılı gözlükleri tavsiye etti.

NEDEN SÜRÜŞ GÖZLÜĞÜ KULLANILMALI?

Sürücülerin görüşünü etkileyen faktörler arasında karanlık, sis ve aksesuar lambaları, reklam panolarının ışıkları, aracın iç göstergeleri ve uzun far ışıklarının bulunduğunu belirten Coşar, gözlerde kamaşmaya neden olan bu faktörlerin sürücülerin riskini artırdığını ifade ederek sürüş gözlüğünün sadece gözü bozuk olan değil tüm sürücüler için faydalı olacağını ileri sürdü.

Prof. Coşar’a göre, sürüş camlarının sağladığı avantajlar şöyle:

1- Geceleri az ışık olduğunda, göz alan güneş ışığında, siste, karda, ıslak veya yansıyan yollarda sürüş zorlayıcıdır. Ayrıca günümüzde kullanılan modern LED farlar, artan parlaklıkları ile gözlerimizi daha fazla yoruyor. Derinlik algımız, renk algımız ve yanlardan görüş becerimiz azalıyor. Araçta bulunan donanımın yaydığı mavi ışık da görsel algılamamızı azaltıyor. Sürüş camları tüm bu parametreleri yönetmemize yardımcı oluyor.

2- Sürüş camları özel olarak geliştirilmiş parlama filtresi ile daha net bir görüş sağlıyor. Böylece hem yola hem aynalara hem de aracın kadranına baktığımızda bu net görüşü korumak mümkün oluyor.

3- Kontrast artırıcı filtreli bu camlar, görme alanımızın yanlarındaki görüntü dağılmalarını önlüyor.

4- Progresif (uzak-yakın bir arada) cam kullanıcılarının yakın değerlerinin, kadrana olan mesafeye göre belirlenmesi çok önemlidir. Bu açıdan sürüş camları, kullanıcıya kadran ve aynalar arasında yumuşak ve hızlı geçiş imkanı tanıyor.

5- Sürücüler için özel olarak geliştirilen camlar yola konsantrasyonu artırarak sürücülerin daha az efor sarf ederek rotalarında güvenle ilerlemesini sağlıyor.