TTB: Biber gazı öldürebilir

Türk Tabipleri Birliği, toplumsal olaylarda kullanılan gazları ‘ölümcül sonuçları olan kimyasal silahlar’ olarak nitelendirdi ve bunların insan sağlığı açısından çok sakıncalı olduğunu hatırlattı.

TTB: Biber gazı öldürebilir

TTB'den yapılan açıklamada, toplumsal gösterilerde kullanılan gazların, yalnızca hedef alınanı değil, havayla çevredekileri de etkileyecek şekilde yayıldığı belirtildi.

Bu gazların, astım ataklarına neden olduğu, yüksek miktarlarda ise solunum fonksiyonunda bozukluk meydana getirdiği ifade edilen açıklamada, ayrıca yüksek miktarda maruz kalındığında bu gazların kalp yetmezliği, karaciğer hasarı ve ölüme neden olduğunun bilimsel verilerle kanıtlandığı görüşüne yer verildi.

''Toplumsal gösterilerde kimyasal silah olan gazların kullanılması kesinlikle çok sakıncalıdır'' ifadesine yer verilen açıklamada, TTB'nin bu durumu, ''kaygıyla karşıladığı ve kabul edilemez bulduğu'' bildirildi.

Açıklamada, İçişleri, Milli Savunma ve Sağlık bakanlıklarının kullanılan gazlara ilişkin ivedilikle önlem alması istendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...