Tüberküloz için yeni kombinasyon (Sabancı Üniversitesi ve Harvard Üniversitesinin çalışması)

İkiden fazla ilaç içeren kombinasyonun Tüberkülozla mücadelere daha etkili bir tedavi seçeneği sunduğu belirtildi.

iStock-479304376.jpg
Fotoğraf: Getty Images Turkey

Sabancı Üniversitesi’nde başlatılan ve çalışmalarını Amerika’da sürdüren Doç. Dr. Murat Çokol tarafından yürütülen yeni antibiyotik kombinasyonları çalışması Harvard Üniversitesi Sistem Farmakolojisi Laboratuvarı’nda tamamlandı.

Dr. Çokol, analitik geometri ve farmakoloji prensiplerini kullanan bu yöntem ile, tüberküloz tedavisi için kullanılabilecek iki, üç ve dört ilaç içeren sinerjistik ilaç kombinasyonları tespit edildiğini söyledi.
Yalnız başına kullanımdaki etkisi daha önceden bilinen bu antibiyotiklerin, tedavi amaçlı beraber kullanılması ilk kez bu çalışmada öneriliyor.

KOMBİNASYONLARIN SİNERJİSİ

Dr. Murat Çokol’un verdiği bilgiye göre, tüberküloz, kanser ve AIDS gibi birçok hastalığın tedavisi için ikiden fazla ilaç aynı anda kullanılıyor. Bu çalışma, ikiden fazla ilaç içeren kombinasyonların (çoklu-ilaç kombinasyonları) sinerjisinin çok düşük maliyetle taranmasına imkân tanıyor ve bu sayede çoklu-ilaç kombinasyonlarının tıpta daha yaygın kullanılmasına olanak sağlıyor.

“Geliştirilen yöntem sayesinde, beş ilacın bir arada kullanılmasıyla oluşturulmak istenen bir kombinasyonun sinerjisinin testi, geleneksel yöntemlerle yapılacak olan bir araştırmaya kıyasla binde birinden daha düşük maliyetlerle yapılabiliyor” diyen Murat Çokol, çalışmanın detaylarını aktardı:

“Şu anda bilinen antibiyotiklerin çoklu sinerjistik kombinasyonlarda beraber kullanılması antibiyotik direnci için elimizdeki en iyi kozlardan biri. Fakat mümkün olan kombinasyonlar astronomik sayılarda, örneğin, sadece 20 ilacın 15 binden fazla mümkün olan 5’li kombinasyonu var. Geliştirdiğimiz yöntem bu yüksek sayıdaki kombinasyonların tedavi için en yararlı olanlarının bulunmasına imkân sağlıyor.”

Sabancı Üniversitesi’nde Murat Çokol tarafından başlatılan proje Ekim ayında Science Advances dergisinde yayınlandı ve Harvard Medical School ve Tufts Üniversitesi haber sitelerine de konu oldu.

Çalışmada Sabancı Üniversitesinden Ece Bıçak ile Nurdan Kuru da yer alıyor.

Sayfa Yükleniyor...