Tüp bebek güvenlik sistemiyle anne ve baba adayından alınan örneklerin karışması engelleniyor. İnfertilite tedavisi gören çiftlerden alınan yumurta ve sperm örneğinin çiplenmesi işlemi ve Türk mühendisler tarafından geliştirilen yazılım sistemi, laboratuvarda oluşabilecek her türlü karışıklığa son verme amacını güdüyor.

Dünyanın ilk başarılı tüp bebeği 25 Temmuz 1978′de İngiltere’nin Oldham kasabasında doğan Louise Brown. Türkiye’nin ilk tüp bebeği ise 18 Nisan 1989′da Ege Üniversitesi’nde dünyaya geldi. 

Ancak aradan geçen 26 yıla rağmen hala tüp bebek konusunda güvenliğe ilişkin endişeler mevcut. Öyle ki zaman zaman laboratuvar aşamasında sperm ve yumurta örneklerinin ya da döllenme işlemi sonrası saklanan embriyoların karışması sebebiyle adliyelere taşınan yüzlerce dosya bulunuyor. Bu nedenle tedavi gören çiftlerin kafasını kurcalayan ve endişe yaratan “acaba bir karışıklık olur mu?” sorusu son derece doğal.

Türkiye'de her yıl 40 bin çift tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmayı tercih ediyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde ise bu oran çok daha fazla.

Bu endişelerin önüne geçmek için İstanbul Tüp Bebek Merkezinin yürüttüğü AR-GE çalışmaları sonucunda Türk Yazılımcı Aşkın Kaymaz tarafından projelendirilen Tüp Bebek Güvenlik Sistemi geliştirildi.

TÜP BEBEK GÜVENLİK SİSTEMİ NASIL İŞLİYOR?

Tedavi boyunca uygulanan tüm işlemlerin en az 9 kez kontrol edilebildiğini belirten Yazılımcı Aşkın Kaymaz’ın verdiği bilgilere göre, hasta bilgi güvenliğini sağlayan sistemle amaçlanan; daha önce kontrol tanıklık sistemiyle ve etiketleme ile yürütülen laboratuvar proseslerinde artık çipleme yöntemiyle her bilginin kayıt altına alınması ve hata payının sıfıra indirilmesi.

Sisteme göre; ebeveyn adayları merkeze girdikleri ilk andan itibaren hasta takip departmanında bir form açılıyor. Ardından anne adayına, içinde tüm bilgilerinin kayıtlı olduğu çip bulunan bir bileklik takılıyor. Bu çip yardımıyla anne adayı ve eşinin tüm bilgileri otomasyon sisteminden her aşamada (yumurta toplama, sperm örneği alınması, laboratuvar prosesleri gibi) eşleştirilerek takip ediliyor.

Baba adayları içinse sperm örneği vereceği kaba elektronik bir çip yapıştırılıyor. Bu özel çip baba adayının da tüm bilgilerini taşıyor. Her iki çip içinde yer alan bilgilerin tüm işlemler esnasında eşleşmesi gerekiyor, aksi takdirde sistem alarm veriyor ve bir sonraki adımı engelliyor.

İstanbul Tüp Bebek ve Kadın Sağlığı Merkezi Genel Direktörü Op. Dr. Aret Kamar, “Böylece tüp bebek uzmanlarına en sık sorulan, ‘sperm ve yumurtam karışır mı’ sorusu artık tarihe karışacak” diyor.

Kamar, sistemin hastalara ekstra bir maliyet yüklemediğinin de altını çiziyor.