'Tüp bebek'te yalın tedavi dönemi

Tüp bebek tedavisinde en çok konuşulan yöntemlerden biri de ‘yalın tedavi’. Dr. Özörnek’e göre, anne adayına verilen ilaç miktarını azaltan, gereksiz ikiz ve üçüz risklerini düşüren yöntem birçok açıdan avantaj sağlıyor.

Haberler - ntv.com.tr 17.03.2015 - 09:44

'Tüp bebek'te yalın tedavi dönemi

Kısırlıkta (infertilite) tedavisinde kullanılan yardımcı üreme yöntemlerinden biri de tüp bebek tedavisi. Tüp bebek tedavisinde anne adayına 15-20 ile 90 gün arası iğne tedavisi yapılabiliyor. Ancak çok fazla ilaç vermek hasta dostu bir tedavi olarak kabul edilmiyor. Üstelik eski inanışların aksine, “ne kadar çok yumurta ve embriyo olursa o kadar iyi” bakışı da uzun zamandan bu yana kabul görmüyor.

Yalın tedavi ile çiftlerin tedaviden vazgeçme ya da pes etme oranının % 15'lere düştüğünü söyleyen Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Hakan Özörnek, tüp bebek tedavisinde yumurta uyarım sürecinde anne adaylarının belli aralıklarla ultrasonografik incelemeye tabi tutulduğunu hatırlattı. Özörnek, bu sürecin ne kadar özenli uygulansa da binde 3 oranında hayati risk oluşturabilecek komplikasyon meydana getirebileceğini kaydetti.

Hasta dostu ‘yalın tüp bebek tedavisi’nin bu nedenle önem taşıdığını belirten Op. Dr. Özörnek; “Daha az ilaç kullanımı, benzer gebelik oranları, sevilmeyen aşırı uyarım riskinin azalması, yalın tedavinin en önemli avantajları” dedi.

Öte yandan tüp bebek tedavisinin maddi ve manevi olarak çiftleri yorabildiğini de ifade eden Hakan Özörnek, bu bakımdan da yalın tüp bebek tedavisinin uygun anne adaylarında önemli avantaj sağladığını dile getirdi.

Bu yöntemle elde edilen gebelik oranlarının standart tedavideki sonuçlardan geri kalmadığına dikkat çeken Özörnek, tüp bebek tedavisinde başarıyı etki eden unsurlarla ilgili ise şu bilgileri verdi:

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE BAŞARIYI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Kadının Yaşı: Tüp bebek tedavilerinin başarısı 35 yaşından sonra azalıyor, 40'lı yaşlarda ise yüzde 15 civarında kalıyor. 44 yaşından sonra gebelik şansı %1.

Yumurtalık Kapasitesi: Yumurtalık kapasitesi kadınlarda yaşla birlikte azalıyor. Ancak bazı kadınların biyolojik yaşları ile yumurtalık rezervleri ne yazık ki paralel seyretmeyebiliyor. Bazı kadınların yumurtalık kapasitesi diğerlerine göre daha önceden kötüleşebiliyor. Bu hastalarda en önemlisi ultrasonla adetin ilk günlerinde aday yumurtaların belirlenmesi işlemi. Aday yumurta şansı azsa kadınların yaşıtlarına göre bebek sahibi olma şansları da düşük oluyor.

Yaş ve yumurtalık kapasitesi uygunsa kilo verdikten sonra üremeye yardımcı tedaviye başlamak gerekiyor, ek ilaçlarla da tedaviyi desteklemek mümkün.

Obezite: Kadında obezite ve kilo fazlası varsa çocuk sahibi olma şansı, obez olmayanlara göre yüzde 15-20 oranında daha düşük. Bu nedenle bebek sahibi olmak isteyen ve obezite sorunu bulunan kadınların, ideal kiloya çekilmesinde yarar var. Öğün sayısını artırarak yemek miktarının azaltılması ile birlikte hareketi artırmak, yaşam stilini değiştirmek gerekiyor. 10 kişiden biri bunu yapabiliyor.

Rahimdeki Yapısal Sorunlar: Miyom varsa, miyomun yeri, büyüklüğü şansın azalmasında etken. Büyüklüğü ne olursa olsun döl yatağına yakınsa eğer miyomun çıkarılması gerekiyor. Son yıllarda miyomların çıkarılması amacıyla “histeroskopi” uygulanıyor. Eskisi gibi karından ameliyat yapılmıyor, miyom 4-6 cm'den büyükse nerede olursa olsun çıkartılması önem taşıyor.

Op. Dr. Hakan Özörnek
Op. Dr. Hakan Özörnek

Rahim İçinde Polip Bulunması: Rahim içinde polip varsa sorun oluyor. Adetle dökülen dokunun orada çoğalarak bir bölgede kalmasıyla sıkıntı yaşanıyor. Polipler hem embriyonun yerleşmesini önlüyor, hem de oradaki kanlanmayı, gebelikle ilgili ortamı bozuyor. Polip çıkarılınca kendiliğinden gebelik oluşabiliyor.

Kanalların Tıkanıklığı ve Sıvı Birikmesi: Kanalların içinde su birikebiliyor. Kanalda sıvı var ise ultrasonda görülebiliyor, yumurtalığın yanında uzun içi su dolu yapılar oluşuyor. Döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesine imkân vermeyip gebelik şansını azaltıyor. Bu durumda laparoskopi yöntemi tıkanıklığın giderilmesi ya da rahme yakın ucunun bağlanması yöntemleri izleniyor. Yumurtalık ve tüpün kanlanması ortak damarlardan olduğu için yumurtalığın zarar görmemesi önem taşıyor. İşlemin laparoskopide deneyimli uzmanlarca yapılması önem taşıyor.

Çikolata Kistleri (Endometriyoma): Çikolata kisti toksik maddeler salgılıyor, olumsuz etki yapıyor, yumurtalıkların kapasitesi bozulabiliyor. Günümüzde “mini laparotomi” yöntemiyle 7-8 cm'lik kesi yapılıp yumurtalık dışarı çıkarılıyor ve operasyon yapılıyor, böylece yumurtalık kapasitesini korunuyor.

İnfertilitenin psikolojik yönden de ele alınması, tüp bebek tedavisindeki tüm çiftlerin gereksinimidir. Çiftler yalnız olmadıklarını, çaresiz olmadıklarını hissetmelidir. Çiftin tüm sorunlarla baş etmesine yardımcı olmak gerekir.

Sigara İçmek: Sigara hem erkek hem de kadın üreme hücrelerine zararlı. Şansı oldukça azaltan etkenler arasında. Çocuk sahibi olmayı isteyen çiftler sigarayı bırakmalı.

Stres: Stres tüp bebek uygulamalarında her basamaktaki etkileri ile başarıyı olumsuz etkiler. Stresin beyinden salgılanan hormonların salgılanmasını bozabildiği veya bağışıklık sistemine ilişkin sorunlara yol açabildiği düşünülmektedir.

İnfertilite sürecinde çıkan psikolojik etkilerin şiddeti süre uzadıkça artmaktadır. Tüp bebek tedavisi, infertil bir çiftin karşısına çıkan son seçenek, ya da tedavide varılan son durak olması nedeni ile ayrıcalıklı bir öneme sahiptir.

Sayfa Yükleniyor...