Tüp mide ameliyatıyla 13 günde 6.5 kilo verdi

Çocukluğundan itibaren yaşadığı obezite sorunu sebebiyle 118 kiloya kadar çıkan Mürüvvet Tönge, uygulanan tüp mide ameliyatı sayesinde 13 günde 6.5 kilo verdi.

Haberler - İHA 14.02.2019 - 16:54

Tüp mide ameliyatıyla 13 günde 6.5 kilo verdi

Daha önce Devlet Hastanesinde tıbbi sekreter olarak görev yapan 34 yaşındaki Mürüvvet Tönge, fazla kiloları yüzünden artık çalışamaz hale geldi. Geçirdiği operasyon öncesinde hayatının artık çekilmez bir hal aldığını kaydeden Tönge, sağlığına kavuşmak için hastaneye başvurdu, tetkiklerin ardından tüp mide ameliyatı oldu. 

Ameliyat öncesinde zor yaşam standartlarında hayatını sürdürmek zorunda kaldığını ancak artık hayatının düzene girdiğini kaydeden Tönge, "Merdiven çıkarken artık dizlerim beni taşımıyordu, canım yanıyordu. Buna benzer birçok rahatsızlık artık birbirini kovalamaya başlamıştı. 13 günde 6.5 kilo verdim, hayatım tamamen düzene girdi. Bu, sadece ameliyat olup da zayıflamak değilmiş, onu gördüm. Şimdi daha huzurluyum, kendime yeni bir sayfa açtım" dedi. 

"AMACIMIZ YAŞAMSAL DANIŞMANLIK VE DESTEK DE VERMEK" 

Isparta Şehir Hastanesindeki operasyonu gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Veli Can Yarar, obezitenin, günümüzün en çok rastlanan rahatsızlıklarından biri olduğunu ve her geçen gün yaygınlaştığını belirtti. 

Isparta Şehir Hastanesinin, Bakanlığı nezdindeki imkanlarla obeziteye farklı bir eğilimleri olduğunu kaydeden Dr. Veli Can Yarar, "Biz, burada sadece hastaları ameliyat ederek, bırakmak değil, hastanemizde öncelikle Obezite Merkezi’mize gelinmesini öneriyoruz. Öncelikle hastalarımızı buraya yönlendiriyoruz. Hastalarımız burada belli bir süreçten geçiyorlar. Uzmanlarından danışmanlık ve gerekli hizmetleri alıyorlar" dedi. 

"HER OBEZ HASTA DİREKT AMELİYAT EDİLMİYOR"

"Obezite demek, her hasta için ameliyat demek değildir" diyerek sözlerini sürdüren Dr. Yarar, "Biz de Isparta Şehir Hastanesi olarak buna büyük önem gösteriyoruz. Çünkü, amacımız hastaları sadece ameliyat etmek değil, onları sağlığına kavuşturmak. Ancak, uygun olan ve belli kademeleri tamamlamış olan hastaları ameliyat ediyoruz. Her önümüze gelen hastayı, ‘Sen kilolusun, gel, ameliyat edelim’ demiyoruz" diye konuştu. 

"KİLOYA BAĞLI AMELİYATLAR DİĞERLERİNE GÖRE DAHA RİSKLİ" 

Her ameliyatta olduğu gibi obezite ameliyatının da riskinin bulunduğunu belirten Yarar, "Her ameliyatın riski var ve obezite ameliyatında da evet, risk daha yüksek. Ölüm riski de dahil, bu ameliyatın riskleri arasında sayılıyor. Biz, zaten hastamıza bunu başta da söyledik. Hekim olarak zaten bunu da söylememiz gerekiyor. Ameliyat olacak hastalar ve yakınlarının, her şeyi ve her türlü riski bilmesi gerekiyor. O yüzden uygun şartlarda ameliyat olunmasını öneriyoruz. Ama durum her zaman güllük gülistanlık olmayabiliyor. Komplikasyonlar da ortaya çıkabiliyor. Obezite ve kiloya bağlı ameliyat riskleri, normal ameliyatlara göre daha fazla" şeklinde konuştu.

Mürüvvet Tönge,  Op. Dr. Veli Can Yarar

Mürüvvet Tönge,  Op. Dr. Veli Can Yarar

"MERDİVEN ÇIKARKEN ARTIK DİZLERİM BENİ TAŞIMIYORDU" 

Ameliyat olmadan önceki yaşadıklarını anlatan Tönge, "İstediğiniz gibi hareket edemiyorsunuz, yürüyemiyorsunuz. Hayat, yemek yemekten ibaret değil. Böyle olunca hastalıklar üst üste geliyor. Sağlık için endişe başlıyor. Ben, normalde bel fıtığı hastasıydım, artık yürüyemez hale gelmiştim, sol bacağım sürekli uyuşuyordu. İnsülin direncim artık çok yükselmişti ve şeker hastalığına doğru gidiyordu. Merdiven çıkarken artık dizlerim beni taşımıyordu, canım yanıyordu. Buna benzer birçok rahatsızlık artık birbirini kovalamaya başlamıştı. Böyle bir şikayetle başvurdum ve ameliyata karar verdik” ifadelerini kullandı. 

"SADECE KİLO VERMEK DEĞİL, HAYATINIZ KOMPLE DÜZENE GİRİYOR" 

118,5 kiloyken ameliyata karar verildiğini, operasyon sonrasında 111 kiloya düştüğünü söyleyen ve hedefinin 60 kilo olduğunu dile getiren Tönge, "13 günde 6,5-7 kiloya yakın bir kaybım var. O bile bünyemde ciddi farklılıklara sebebiyet verebiliyor. Eskiye göre daha rahat uyuyorum, uykularım düzene girdi. Artık daha iyi ve düzenli besleniyorum. Daha rahat nefes alabiliyorum, bu süreçte sigarayı da bıraktım. Artık, güzel ve sağlıklı bir hayata adım attım, mutluyum. Bu, sadece ameliyat olup da zayıflamak değilmiş, onu gördüm, bu şekilde hayatınız da komple düzene giriyor. Yeme içme, spor, sağlıklı hayat" diye konuştu.

VİDEO: TÜP MİDE AMELİYATI HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Sayfa Yükleniyor...