Türk bilim insanları araştıracak

Ankara'da imzalanan protokolle Alzheimer gibi beyin hastalıklarının tedavisinde tıbbi beslenme desteğinin etkinliği Türkiye'de araştırılacak.

04.06.2014 - 11:55

Türk bilim insanları araştıracak

Hollanda Dış Ticaret ve Kalkınma İşbirliği Bakanı Lilianne Ploumen’in katılımıyla Ankara’da gerçekleşen basın toplantısında, Nutricia AR-GE ile Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi bilimsel işbirliği protokolü imzalandı. Protokole göre, 3 yıl boyunca tıbbi beslenme desteğinin çeşitli beyin hastalıklarının tedavisinde etkinliği araştırılacak.

Bu işbirliği sayesinde, dejeneratif hastalıklar konusunda çalışma alanı geliştirilmesinin amaçlandığını ifade eden Bakan Ploumen, "Bilimsel değeri hepimiz tarafından takdir edilen bir projedir. Sadece bilimsel değer ile sınırlı değil, aynı zamanda iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğinin geliştirilmesi, köprü olması amacıyla da önemlidir" diye konuştu.

Araştırmanın başkanlığını yürütecek olan Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Cansev de işbirliğinin ana temasının tıbbi beslenme desteği verilmesi suretiyle çeşitli beyin hastalıklarına yeni tedavi yaklaşımlarının araştırılması olduğunu belirterek, kendisinin yaklaşık 4 yıl ABD'de Alzheimer hastalığı üzerinde çalışmalarda bulunduğunu söyledi. Hastalığın, henüz bir tedavisinin bulunmadığına dikkati çeken Cansev, sorunun sinir hücrelerinin birbiriyle haberleştikleri 'sinaps' adlı yapıların harabiyete uğramasından kaynaklandığını ifade etti.

BESİNLERLE BEYİNDEKİ SİNAPTİK YAPILAR ARTIRILACAK
Yurt dışında yapılan çalışmalarda Alzheimer hastalığında beyinde kaybedilen sinapsların yeniden üretilebilmesi fikrine odaklandıklarını anlatan Cansev, şunları kaydetti:"Bu strateji ile hastalık tamamen ortadan kaldırılamasa bile hastanın bilişsel fonksiyonlarının iyileştirilebileceğini ve böylelikle yaşam kalitesinin arttırılabileceğini öngördük. Bu amaçla yeni bir yaklaşım geliştirdik. Bu yaklaşımla sinaps yapımında kullanılan besin içerikleri ile kronik olarak beslenen deney hayvanlarının beyninde sinaptik yapıların miktarı arttı ve bu hayvanların öğrenme ve hafıza fonksiyonları kontrol gıdası alan hayvanlara göre belirgin ölçüde gelişti. Elde ettiğimiz bu bulgular erken evre Alzheimer hastalığında kullanılan bir beslenme takviyesinin üretilmesine öncülük etmiştir. Çalışmalar, etik kurul izinleri alınarak hayvanlar üzerinde yapılacak, hastalar üzerinde söz konusu değil. İlerde hastalığı tedavisi için yol gösterecek çalışmalar olacaktır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...