İlişkili Haberler

Türk Böbrek Vakfı,  medyada yer alan “Tuzlu ve şekerli ürün ambalajları ile ilgili 'Trafik Işıkları' isimli proje için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuru yapılmadı" şeklindeki haberler üzerine bir açıklama yayınladı.

Bazı medya kuruluşlarında 07.08.2018 tarihinde “Bakanlıktan Türk Böbrek Vakfı’na Yalanlama” başlığıyla yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen Türk Böbrek Vakfı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Vakfımızın toplum sağlığını koruması amaçlı çalışmalarından biri olan ve İrlanda Kalp Vakfı’nın benzer bir çalışmasından ilham alarak hazırladığımız “Trafik Işıkları” ismi ile hazırlanan projemizde, tuz ve şeker ihtiva eden paketli yiyeceklerin ve içeceklerin içerik etiketlerinde, özellikle tuz ve şeker miktarlarının “renk kod ile belirtilmesi önerisi (kırmızı-yüksek, turuncu-kabul edilebilir, yeşil-uygun şeklinde) için T.C. Tarım ve Orman Bakanlığına 06.04.2018 tarihinde resmi bir yazıyla başvurulmuştur. 
Vakfımızın bu resmi başvurusuna 12.04.2018 tarihinde Bakanlığımız tarafından cevapta, “TGK Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinin 26.01.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği, bu yönetmeliğin yayın tarihinden önce faaliyet gösteren işletmelere 31.12.2019 tarihine kadar geçiş süresi verildiği, etiketlerin ön yüzlerinde içerik miktarlarının yazılacağı, bu bildirimlerin zorunlu hale getirilmesi, renkli şekilde yapılması vb. şekildeki uygulama için çalışmalara başlanmıştır.” denilmektedir.

“ÇALIŞMALAR HİÇBİR ŞEKİLDE SEKTEYE UĞRAMAMIŞTIR”

Vakfımız tarafından Bakanlığımızın bu olumlu yazısına verilen 26.04.2018 tarihli yazılı cevapla, kamu yararına memnuniyetimiz belirtilerek, Bakanlığın çalışmalarına kamuoyunu bilgilendirici çeşitli faaliyetlerle destek verileceği bildirilmiştir.
Bakanlığımız ile sürdürdüğümüz kamu yararına çalışmalar hiçbir şekilde sekteye uğramamıştır.  

“ÇALIŞMALARIMIZI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

Ambalajlı gıdalarda şeker ve tuz oranlarına dikkat çekerek şeker ve tuz miktarlarının düşürülmesi önerilen bu çalışmanın, birtakım çevreler tarafından manipüle edilerek toplum sağlığının ve geleceğimiz olan çocuklarımızın hayatını hiçe sayılması bizleri derinden üzmüştür. Kronik hastalıkların azaltılması, sağlıklı nesillerin yetişmesi ve artan sağlık giderlerinin azaltılmasına yönelik toplum yararına sürdürdüğümüz çalışmaları, her türlü engellemeye rağmen kararlılıkla sürdüreceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz."