Türk doktora Almanya’dan onursal üyelik

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen Alman Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Kongresi'nde, TAJEV Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü'ye onursal üyelik unvanı verildi.

Haberler 10.10.2014 - 17:49

Türk doktora Almanya’dan onursal üyelik

Alman Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin (DGGG) kongresinde Dernek Başkanı Prof. Dr. Thomas Dimpfl tarafından Türk- Alman Jinekoloji Eğitim, Araştırma ve Hizmet Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü'ye törenle onursal üyelik belgesi verildi.

Her 3-4 yılda bir Almanya ve uluslararası tıp bilimine katkıda bulunan bilim insanlarına verilen unvana bu kez, Türk- Alman bilim adamları ilişkilerine yaptığı katkılar nedeniyle Prof. Dr. Cihat Ünlü layık görüldü. Alman Jinekoloji ve Obstetrik Derneği 1885 yılında kurulan dünyanın ilk jinekoloji derneklerinden birisi ve yıllarca bu branşta önemli çalışmalara imza atmış bir kurum. Kongreleri iki yılda bir yapılıyor ve 7 bin üyesi bulunuyor. DGGG'nin tarihinde sadece üç Türk doktor bu unvana hak kazanmış. Bu unvan son olarak 42 yıl önce İstanbul'dan Prof. Ali Esat Birol'a verilmiş.

Prof. Dr. Cihat Ünlü yaptığı açıklamada; “Derneğin 130 yıllık tarihi içersinde bugüne kadar bu unvanı sadece üç Türk bilim adamı alabilmiş. Böyle bir unvanı elde edebilmek benim için büyük bir mutluluk. Ülkem ve meslektaşlarım için önemli bir aşama olarak görüyorum ve genç arkadaşlarımı da motive edecek bir şey olduğunu düşünüyorum. Bu unvanı almış olmaktan ülkem ve Türk kadın doğum hekimliği adına onur duyuyorum” dedi.

Almanya Federal Cumhuriyeti, Prof. Dr. Cihat Ünlü'ye 2007 yılında da Türk ve Alman tıbbına yaptığı katkılardan ötürü Liyakat Nişanı vermişti.

Açılış töreninde ayrıca, derneğin Türk üyelerinden olan, 2013 yılında yaşamını yitiren Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf Keçecioğlu için saygı duruşunda bulunuldu.

Sayfa Yükleniyor...