Türk Nöroloji Derneği, TBMM’yi ziyaret etti

Türk Nöroloji Derneği Heyeti, 29 Ekim Dünya İnme Günü öncesinde TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vural Kavuncu’yu ziyaret etti.

ntv.com.tr 27.10.2017 - 10:56

Türk Nöroloji Derneği, TBMM’yi ziyaret etti

Ziyaret esnasında Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk’e dernek temsilcileri ve hastalar eşlik etti. Prof. Dr. Öztürk, Başkan Vural Kavuncu’ya ülkemizde ve dünyada inmenin görülme sıklığı, nedenleri, inme merkezlerinin önemi ve inmenin toplumsal maliyetlerini düşürmek için alınması gereken önlemler konusunda bilgi verdi ve dernek olarak önerilerini sundu.

HER DAKİKA BİR KİŞİ İNME GEÇİRİYOR!

Dünyada yılda 17 milyon kişi İnme geçiriyor ve yaklaşık 6 milyon kişi inme nedeniyle yaşamını yitiriyor. Belirtilerin ortaya çıkmasıyla 112 ile temas kurarak inme tedavisinin sağlandığı en yakın hastaneye ulaşmak hayat kurtarıyor.

Son açıklanan TUİK raporuna göre Türkiye’de beyin damar hastalıkları nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı 2016 yılında 40.000’e ulaşmıştır. Bu rakamlar, bütün kazaları dikkate alsak bile, kazalar nedeniyle hayatını kaybedenlerin iki katından fazla. Bu yaygın hastalık grubunda farkındalığı artırmak, koruyucu ve tedavi edici koşulların iyileştirilmesine dikkat çekmek üzere 29 Ekim “Dünya İnme Günü” olarak ilan edildi.

Bu özel gün nedeni ile Türk Nöroloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şerefnur Öztürk, Dernek Temsilcileri ve hastalarla birlikte TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vural Kavuncu’yu makamında ziyaret etti.

Prof. Dr. Şerefnur Öztürk ziyaretinde Başkan Kavuncu’ya inme ile ilgili bilgiler sundu. Dr. Öztürk konuşmasında, halkın bilinçlenmesinin önemini vurgulayarak beyin damar hastalıklarının dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en çok etkileyen bir hastalık grubu olduğuna dikkat çekti. Prof. Dr. Öztürk halka yönelik mesajlarında; “İnme doğru zamanda uygun tedavi yöntemleri ile müdahale edilmediğinde sakatlığa ve ölüme neden olabiliyor. Dünyada bir yılda 17 milyon kişi inme geçirirken bu sorun maalesef her dakikada bir yaşanıyor ve 6 milyon kişi inme nedeniyle hayatını kaybediyor” dedi.

Öztürk, yüzde çarpılma, kol ve bacaklarda güçsüzlük, konuşma bozukluğu gibi belirtiler varsa öncelikle akut inmenin düşünülmesi gerektiğini, bu belirtilerin daha iyi anlaşılması için toplumsal farkındalığı yükseltmeye yönelik çalışmaların yapılmasının toplum sağlığı açısından hayati önem taşıdığını belirtti.

RİSKİ ARTIRAN FAKTÖRLERE DİKKAT

Hipertansiyon, diyabet, kalp hastalıkları, atrial fibrilasyon, dislipidemi, sigara ve alkol kullanımı, fiziksel aktivite yetersizliği, beslenme alışkanlıkları ve obezite en önemli risk faktörleri arasında yer alıyor. Doğru beslenme alışkanlığının çocukluktan itibaren kazandırılması, fiziksel aktivitenin artırılması, hipertansiyon, şeker ve kalp hastalarının düzenli takibinin yapılması inmeden korunmada büyük önem taşıyor.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Vural Kavuncu’ya Hacettepe Üniversitesi İnme Merkezi ziyaretinde eşlik eden Türk Nöroloji Derneği Beyin Damar Hastalıkları Grubu Moderatörü Prof. Dr. Mehmet Akif Topçuoğlu inmenin hızlı müdahale ve tedavi edilmesi gereken bir durum olduğunu belirtti.

Dr. Topçuoğlu, inme tedavisinde hızın önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“İnme tedavisinde en önemli faktör tedaviye çabuk ulaşabilmektir. Maalesef hala hastaların büyük bir kısım kendi imkanları ile hastaneye ulaşmakta; bu durumda da hastalar en yakın ya da kendi tercih ettiği hastanelere gitmekte ve eğer inme tedavisi o merkezde uygulanamıyorsa hasta zaman kaybetmektedir. Kaybedilen her dakika beyinde milyonlarca hücrenin ölümü demektir. Acil vakalarda temel kural, geri dönülemez aşamaya varmadan müdahale edebilme şansını yitirmemektir. Yüzde kayma/asimetri, kol kuvvetsizliği veya konuşma bozukluğu şikayetlerinin ortaya çıktığı veya fark edildiği an saat ve dakika olarak kayıt altına alınmalı, bu andan itibaren 6 saatten kısa bir süre geçti ise vaka olası akut inme vakası olarak kabul edilmelidir. Bu nedenle halkın 112 acil servisi ile tedavinin uygulanabildiği hastaneye gitmeleri yönünde bilinçlendirilmesi gerekmektedir.”

Sayfa Yükleniyor...