Türk profesör Dünya Aferez Birliği Başkanlığına seçildi

Dünya genelinde aferez alanında çatı organizasyon olan Dünya Aferez Birliği (WAA-World Apheresis Association) başkanlığına bir Türk bilim insanı seçildi. Dünya Aferez Birliği, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş’ın başkanlığını, Paris’te düzenlenen 16. WAA Kongresi’nde ilan etti.

ntv.com.tr 16.05.2016 - 17:29

Türk profesör Dünya Aferez Birliği Başkanlığına seçildi

Uzmanlık dernekleri Prof. Dr. Altuntaş’ın bu göreve seçilmesini ortak açıklamayla kutladı. Açıklamada, “Türk Biliminin yurtdışında geldiği noktayı göstermesi ve genç bilim insanlarına örnek teşkil etmesi açısından son derece önemli bu başarı için kendisini tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz” ifadesine yer verildi.

Başkan seçilmesinin sadece kendisinin değil aynı zamanda Türkiye, Türk bilim dünyası ve hematoloji camiasının başarısı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, “Uluslararası alandaki bu saygın görevde Türkiye’yi başarıyla temsil etmeye çalışacağım. Ülkemin ve Hematoloji Camiasının desteğini arkamda hissediyorum” dedi.

Başta hematoloji olmak üzere yüzlerce hastalığın tedavisinde kullanılan, kök hücre nakli uygulamaları için büyük önem taşıyan aferez, Türkiye'de 1990'lı yılların başında uygulanmaya başlandı ve son yıllarda önemi giderek arttı. Dünya genelinde kişiye özel kanser tedavilerinde kullanılan immünoterapiyi destekleyen aferez yöntemi, ülkemizde de başarılı şekilde uygulanıyor.

Dünya Aferez Birliği (WAA-World Apheresis Association) Başkanı Prof. Dr. Fevzi Altuntaş da uzmanlık derneklerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

AFEREZ HAKKINDA

Aferez, tam kanın uzaklaştırılması, çeşitli bileşenlere ayrıştırılması, bir veya daha fazla bileşenin toplanması ve/veya değiştirilmesi ve/veya işlenmesi, kök hücre ve hücresel tedavi ürün eldesi ve işlenmesi ile ilgili işlemlerin bütünü olarak tanımlanıyor. Başta hematoloji olmak üzere, dermatoloji, nöroloji, immünoloji, tıbbı onkoloji, romatoloji, endokrinoloji, gastroenteroloji, nefroloji, yoğun bakım, kardiyoloji, kadın hastalıkları ve doğum, acil tıbbı, mikrobiyoloji ve klinik infeksiyon gibi birçok bilim dalını ilgilendiren çok çeşitli hastalıkların tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalı.

Sayfa Yükleniyor...