Azerbaycan Haydar Aliyev Vakfı Başkanı, UNESCO ve ISESCO elçisi, Azerbaycan Milletvekili Mihriban Aliyeva, bilimsel danışmanı olan Türkiye Talasemi Federasyonu ve Akdeniz Kan Hastalıkları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Duran Canatan ile Haydar Aliyev Vakfı'nda görüştü.

Aliyeva'nı, merkezde bulunan poliklinikler, kan bankası, yataklı üniteler, laboratuvarlar, genetik ünitesi, doğum öncesi tanı ünitesi ve kök hücre nakli ünitesi konusunda kendisinden destek beklendiğini ifade eden Canatan, Talasemi merkezinin aktif halde çalışması için gerekli eksikliklerin giderileceğini, 'Azerbaycan'da Talasemisiz Yaşam' kampanyası ile gerekli yasal önlemlerin alınacağını ve eğitim programlarına eylül ayında başlanacağını kaybetti.

Mihriban Aliyeva'nın sağlık alanında yaptığı çalışmaların çok başarılı olduğunu vurgulayan Canatan, personel eğitimi için Türkiye'den gönüllü uzmanların Bakü'ye gideceğini söyledi.

Canatan, Azerbaycan'da Kasım ayında kan bankası ile ilgili sempozyum düzenlenmesini önerdiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Türkiye'de 8 Mayıs 2003'te Sağlık Bakanlığı ile birlikte 33 ilde Talasemi Önleme Projesi başlatıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda yıllık beklenen hasta sayısı 400'den 40'a düştü. Böylece talasemili yeni hasta çocuk doğumu yüzde 90 azaldı. Talasemi ile mücadelede ülke ekonomisine 46 milyon TL kazanç sağlandı.''

Canatan, Azerbaycanda taşıyıcı sıklığının yüzde 10 olduğunu, 1 milyon talasemi taşıyıcısı bulunan ülkede her yıl beklenen yeni hasta çocuk doğumunun 250 civarında olduğunu belirterek, yapılacak çalışmalarla Azerbaycan'da 3 yılda talasemi hasta doğumunun sıfırlanacağını, böylece ülke bütçesine de 13 milyon Manat tasarruf sağlanacağını sözlerine ekledi.