Türk Sağlık-Sen: Hemşire eksikliği ciddi boyutta

Hemşire eksikliğinin sağlık hizmetlerini aksattığını belirten Türk Sağlık-Sen, durumun düzeltilmesi talebiyle Maliye Bakanlığı ve Personel Devlet Başkanlığına başvurdu.

Anadolu Ajansı 14.05.2015 - 17:46

Türk Sağlık-Sen: Hemşire eksikliği ciddi boyutta

Türk Sağlık-Sen, üniversite hastanelerindeki hemşire eksikliğinin giderilmesi için başvuru yaptı.

Üniversite hastanelerinde hemşire eksikliğinin giderilmesi talebiyle Maliye Bakanlığı ve Personel Devlet Başkanlığına başvuruda bulunan sendikadan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de ciddi oranda hemşire açığı bulunduğu, hemşire ihtiyacının karşılanması amacıyla yeterli atama yapılmadığı belirtildi. 

Her yıl muayene sayısının yaklaşık 5 milyon arttığı üniversite hastanelerinde hemşire azlığı nedeniyle mevcut çalışanların ağır iş yüküne maruz kaldığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Yeterli sayıda hemşire kadrosu verilmedi. Üniversitelerin taleplerinin yaklaşık yüzde 15'i kadar kadro tahsis edildi. Hemşire eksikliğinin giderilmesi için çalışma başlatılmalı. Yeterli sayıda kadrolu personel verilmesi veya yeterli sayıda personelin açıktan ataması yapılmalı. Bunun için Türk Sağlık-Sen tarafından, üniversite hastanelerinde yaşanan hemşire eksikliğinin giderilmesi talebiyle Maliye Bakanlığı ve Personel Devlet Başkanlığına başvuruda bulunuldu."

"TÜRKİYE'DE 100 BİN KİŞİYE 251 HEMŞİDE-EBE DÜŞÜYOR"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, hemşirelerin yoğun iş yükü altında çalıştıklarını söyledi. 

Kahveci, Türkiye'de 100 bin kişiye 251 hemşire-ebe düştüğünü ifade ederek, "AB ortalaması 836, bunu yakalamak için 455 bin hemşireye ihtiyacımız var. Üniversite hastanelerinde ise hemşire eksikliği sağlık hizmetlerini çok net etkileyecek bir boyuta ulaşmıştır. Hemşire eksikliği nedeniyle yataklar kapatılmakta, hizmet sunumunda sıkıntılar yaşanmaktadır. Başvurumuzla buna acil çözüm istedik" dedi.

Sayfa Yükleniyor...