Prof. Dr. Elif Dağlı, sigara filtresine yerleştirilen aromalı kapsüllerin, parmak ucuyla baskı uygulanıp patlatıldığını, açığa çıkan mentolün dumana karışarak nefesle ciğerlere çekildiğini söyledi.

Bu ürünlerin Türkiye’de ve bazı Avrupa Birliği ülkelerinde piyasada ruhsatlı olarak bulunduğuna dikkati çeken Dağlı, Almanya’da bir sigara şirketinin bu ürünleri piyasaya sürmek için başvuru yaptığını, ancak olumsuz yanıt aldığını ifade etti.

Talebin, Federal Almanya Tüketicilerin Korunması ve Gıda Güvenliği Bakanlığı tarafından halk sağlığına uygun olmadığı gerekçesiyle reddedildiğini, şirketin bunun üzerine itirazını İdare Mahkemesi’ne taşıdığını anlatan Dağlı, bu mahkemenin de 26 Eylül’de aldığı kararla Tüketicilerin Korunması ve Gıda Güvenliği Bakanlığı’nın kararını yerinde bulduğunu kaydetti.

Dağlı, ”Baunschweig İdare Mahkemesi aldığı kararla mentol kapsüllü sigaraları Almanya’da yasakladı. Lüneburg’daki üst mahkemede temyiz mercisi olarak ilan edildi. Tütün kontrolünde geri sıralarda yer alan Almanya’nın bu yönde bir karar alması büyük başarı. Bu karar ülkemize de örnek olmalı” dedi.

NORMAL SİGARADAN DAHA TEHLİKELİ OLDUĞU VURGULANDI
Mentol kapsülü sigaranın sağlık zararlarını daha artırdığını kanıtlayan araştırmalar bulunmamasına rağmen, eldeki bilgiler ışığında mentol kapsüllü sigaraların normal sigaralara göre daha fazla tehlike içerdiği yönündeki görüşünün kararda yer aldığını belirten Dağlı, bu ürünlerin pazarlama biçiminin DSÖ’nün Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi’ne aykırı olduğunu da söyledi.

"SİGARA İÇMEYİ CAZİP HALE GETİRİYOR"
Kararda, aroma kapsüllü sigaraların piyasaya sürülmesinin sigara içmeyi daha cazip hale getireceğinin de ifade edildiğini belirten Dağlı, ”Aroma kapsüllü sigara teknolojisi, bu sigaraların başta ’normal’ sigara gibi içilmesine, sonunda da istenirse kapsülün patlatılarak nefesi tazeleyen mentol tadının alınmasına olanak tanıyor” diye konuştu.

Türkiye’de TAPDK tarafından ruhsatlandırılmış tütün ürünleri arasında da birçok mentol kapsüllü sigara markası bulunduğuna dikkati çeken Dağlı, sözlerini şöyle tamamladı: ”Bu sigaraların gençler arasındaki popülerliğini, gençlerin rağbet ettikleri internet sitelerindeki söylemler üzerinden takip ediyoruz. Biz dernek olarak aroma kapsüllü sigaraların Türkiye’de de yasaklanmasını istiyoruz. Gelecek nesilleri ve tütün endüstrisinin hedefindeki grupları tütün ürünlerinin zararlarından korumanın en etkin yollarından biri de tütün katkı maddelerinin yasaklanmasıdır.”