Türkiye kadınlar için kitap yazıyor (Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen)

Türkiye'de 40 yaş ve üzeri her 4 kadından biri, yani 2,7 milyon kadın idrar kaçırma sorunu ile karşılaşıyor. Bu konuda kadınları bilgilendirmek ve farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye'de ilk defa gerçekleşecek bir farkındalık projesine imza atıldı.

Türkiye kadınlar için kitap yazıyor (Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen)

Kadın ürolojisi ve işlevsel üroloji konusunda önemli araştırmalar gerçekleştiren Kontinans Derneği, Canped ve sanatçı Nergis Kumbasar, "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" projesi için bir araya geldi.

DÜNYADA 400 MİLYON KİŞİ İDRAR KAÇIRMA SORUNU YAŞIYOR

Kontinans Derneği Başkanı Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Oktay Demirkesen, idrar kaçırma sorununun kader olmadığını belirterek şunları söyledi:

"İdrar kaçırma kadınlarda daha sık görülen bir problemdir. Türkiye'de yapılan bir çalışmada, kadınlarda idrar kaçırmanın erkeklere nazaran 4 kat daha fazla olduğu ortaya çıkmıştır. Dünyada ve Türkiye'de idrar kaçırma sorunu her yıl artmaktadır. Uluslararası Kontinans Birliği'nin rakamlarına göre dünyada 400 milyon, Avrupa'da ise 50 milyon kişi idrar kaçırma sorunu yaşamaktadır. Türkiye'de ise bu konu her gün giderek büyüyen bir problem halini almaktadır.

KADINLAR İDRAR KAÇIRMA SORUNUNU KABULLENİYOR

Dünya nüfusunun %8'inin idrar kaçırma sorunu yaşadığını söyleyen Demirkesen, "İdrar kaçırma sorunu hayat kalitesini önemli oranda etkileyebilecek bir durumdur. İdrar kaçırma problemini yaşayan kadınlar depresyon ve sosyal hayattan çekilme gibi sorunlarla karşılaşmaktadırlar. Burada ilginç olan nokta ise kadınların idrar kaçırma sorunlarına tahmin edilenden daha düşük oranda çare aramalarıdır. Bu oranın düşük olmasında idrar kaçırma şiddeti ve sıklığı önemli faktörler olsa da, idrar kaçırmaktan utanma, bu durumun belli yaşlardaki kadınlarda görülmesinin olağan kabul edilmesi ve tedavi sonuçlarının iyi olmadığı yönündeki yanlış bilgilendirmedir” dedi.

“KADINLARA DESTEK OLABİLMEK ÇOK ÖNEMLİ”

Farkındalık projesinin temsilcisi Nergis Kumbasar, bir kadın ve bir sanatçı olarak bu sorunu yaşayan kadınlara destek olabilmenin kendisi için çok önemli ve anlamlı olduğunu ifade ederek proje hakkında şunları söyledi: 

“Proje ile bu konuyu utanılacak bir durum olmaktan çıkarıp, bunun herkesin karşılaşabileceği bir sorun olduğunu ve çözüm yollarının olduğunu anlatabilmeyi hedefliyoruz. İşte bu yüzden "Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen" uzun zaman sonra beni gerçek anlamda heyecanlandıran çok güzel bir projedir. 

Türkiye kadınlar için kitap yazıyor (Hayatı Kaçırma Sen, Bir Yolu Var İstersen) - 1

“TÜM TÜRKİYE’YLE BİRLİKTE FARKINDALIK İÇİN KİTAP YAZIYORUZ”

Tüm Türkiye'yi katılmaya davet ettiğimiz bir projeyi hayata geçiriyoruz. Proje kapsamında tüm Türkiye ile birlikte bir kitap yazıyoruz. Bu kitapta hayatımızda kaçırdığımız önemli anları ve fırsatları kaleme alıyoruz. Hepimizin hayatında kaçırdığı önemli fırsatlar vardır. Sanatçılardan, sporculara, iş camiasından, hekimlere ve gazetecilere geniş kitlelerden destek alacağımız ve tüm Türkiye’yle birlikte yazacağımız bu kitapta keşke kaçırmasaydım dediğimiz anları birleştiriyoruz. Bugün itibariyle hikayelerimizi toplamaya başlıyoruz. 31 Ocak 2018 tarihine kadar siz de hikayelerinizi biryoluvaristersen.com sitesine girerek paylaşabilirsiniz. İlham vermesi için belirlediğimiz soruları cevaplayarak, kendi hikayenizi oluşturabilirsiniz. Ben de kendi hikayemle bu kitap içerisinde yer almanın heyecanını yaşıyorum. Bu kitabı hep birlikte dolduralım ve anılarımızı kadınlar için paylaşalım."

Sayfa Yükleniyor...