Türkiye sağlık turizminde iddialı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye'nin sağlık turizminde de önemli bir yer edindiğini belirterek, geçen yıl 500 bin civarında hastanın Türkiye'ye geldiğine ilişkin bir ön çalışma yapıldığını söyledi.

Anadolu Ajansı 19.08.2011 - 12:06

Türkiye sağlık turizminde iddialı

Uygulamalarda protez, göz, diş, açık kalp ameliyatları ile çeşitli branşlarda yapılan robotik cerrahinin öne çıktığını belirten Akdağ, sağlık turizminin başarılı olabilmesi için hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısının yeterli seviyeye ulaşması gerektiğini ifade etti.

Akdağ, Türkiye'nin hem nitelikli sağlık hizmeti sunumu hem de alana hakim hekim ve diğer sağlık çalışanlarıyla ciddi bir başarı grafiğine sahip olduğunu söyledi.

Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında birçok alanda önemli başarılara imza attıklarını belirten Akdağ, özellikle son yıllarda sağlık turizminde de Türkiye'nin önemli bir yer edindiğini ifade etti. Recep Akdağ, sağlık alanında yapılan çalışmalarla başarı çıtasının her geçen gün daha da arttığını vurgulayarak, yurt dışından Türkiye'ye gelen hastaların birçok branşta tedavi olabilme şansını elde ettiğini dile getirdi.

''Geçen yıl 500 bin civarında hastanın ülkemize geldiğine dair bir ön çalışmamız var'' diyen Akdağ, bunlar arasında protez, göz, diş, açık kalp ameliyatları ile çeşitli branşlarda robotik cerrahi uygulamalarının öne çıktığını söyledi.

Akdağ, yurt dışından Türkiye'ye tedavi için gelen hasta profilinin hem Ortadoğu hem de Avrupa'dan olduğunu belirterek, ''Sağlık Bakanlığı olarak da bu alana girdik. Büyük ölçüde bu işi özel sektör yapacaktır. Biz de birkaç hastanede böyle bir kapasite geliştiriyoruz'' dedi.

3 BİNE YAKIN YABANCI UYRUKLU TIP ÖĞRENCİSİ VAR
Sağlık turizminin başarılı olabilmesi için ''hekim, hemşire ve diğer sağlık personeli sayısının yeterli seviyeye ulaşması gerektiğine'' dikkati çeken Akdağ, bunun için üniversitelerde kontenjanların artırılması ile ilgili YÖK'ün ''olumlu'' tutum sergilediğini ifade etti. Akdağ, ''İki sene önce birlikte bir durum raporu ortaya koyduk. Son YÖK yönetimi büyük bir basiret gösterdi ve kontenjanları artırdı. Kontenjanlar 5 binin altında iken yeni öğrenci sayısı şimdi 8 bin 500'lere kadar çıktı. Bunun 12 binlere çıkması lazım'' diye konuştu.

Hekim açığının giderilebilmesi için çözüm önerileri arasından yer alan yabancı hekimlerin çalıştırılmasıyla ilgili olarak da değerlendirmede bulunan Akdağ, ''Yurt dışından hekim getirilmesiyle ilgili olarak yasal düzenleme yapılmalı. Hep söylüyorum: Yurt dışından gelecek hekimler, bizim yaramıza derman olmaz ama Türk doktorlar yabancı ülkelerde çalışabiliyorsa neden yabancılar da bizim ülkemizde çalışmasın?'' dedi.

Akdağ, yabancı hekimlerde Türkçe bilme şartı aranacağını ve YÖK'ün uygun gördüğü denklik kriterlerinde başarılı olmaları isteneceğini ifade ederek, bir an önce ilgili kanun yasağının kaldırılması gerektiğini söyledi. Recep Akdağ, şöyle devam etti:

''Zaten çok fazla doktor gelmez. Dünyada da çok fazla doktor açığı var. Doktorların İngilizce bilenleri İngilizce konuşulan, İspanyolca bilenler de bu dilin konuşulduğu ülkeye gidiyor. Ortadoğu ülkelerinde de İngilizce konuşuluyor. Dolayısıyla Türkçe bilme şartı olduğu için çok fazla gelen olmayacaktır. Önemli olan Türkiye'de okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye'de kalmasına sağlamak. Yaklaşık 3 bine yakın böyle öğrenci var. Biz, ilk etapta bunu hedefliyoruz. Bunların bir kısmı zaten kaçak olarak birilerinin yanında çalışmaya gayret ediyor. Neden böyle bir şey olsun? Kanuni düzenlemenin yapılması için Meclis açıldıktan sonra tekrar gündeme getireceğiz. Bunu, biraz da muhalefetle birlikte yapalım istiyorum. Çünkü, bu meseleyi Türk halkına hizmet olmaktan öte 'bir milliyetçilik söylemi altında dile getiriyorlar' ama yanlış yapıyorlar. Milliyetçilik, milletine hizmet etmektir. Neden yabancı uyruklu bir doktor da Türk hastalara hizmet etmesin? Neden, hep bizden beyin göçü olsun? 12 bin kontenjana ulaşırsak, 2023'e kadar 200 bin hekime ulaşılabileceğiz. Bu da Türkiye'yi Avrupa'nın hekim sayısı açısından alt sıralarda olmaktan çıkarmıyor, ancak birkaç basamak yükseltiyor. Nüfusa oranla şu anda Avrupa'da sondan üçüncüyüz.''

“ŞİDDETE ASLA MÜSAMAHA GÖSTERMEYECEĞİZ''
Akdağ, son aylarda sıkça gündemde yer alan hekime yönelik şiddet konusuyla ilgili olarak da değerlendirmede bulundu. ''Şiddete sıfır tolerans'' göstereceklerini ve bunun için de proje başlattıklarını vurgulayan Akdağ, şunları söyledi:

''Sağlık Bakanı ve art arda hizmet veren hükümetler silsilesinin temsilcisi olarak şunu açıkça ifade ediyorum: Vatandaşımıza sağlık hizmeti sunulurken her türlü fedakârlığa hazırız ve en güzel hizmeti de vermeye devam edeceğiz. Ancak bu hizmetler verilirken sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlara da asla müsamaha göstermeyeceğiz. Hastanelerimizin altyapılarını güçlendiriyoruz. Bunu özel güvenlik ve kamera sistemi ile kuvvetlendiriyoruz. İçişleri Bakanlığı ile bu hususta görüşmeler yapıyoruz. Şiddet uygulayanların takipçisi olacağız, bizzat Sağlık Bakanı olarak buna razı olmayacağım. Bu hususta duyarlılığı artırıcı çalışmaları da yapacağız. Elbette vatandaşlarımızın çok çok büyük bir çoğunluğu kendisine verilen hizmetin değerini biliyor. Allah razı olsun ama her toplumda olduğu gibi bizim toplumumuzda da psikopatlar, magandalar var, keşke hiç olmasaydı. Maç sonrasında havaya kim kurşun sıkıyorsa, hastanede de kabalığı o yapıyor; trafikte kırmızı ışıkta durulduğunda kim arkanızdan korna çalıp 'yürüsene kardeşim' diyorsa kabalığı o yapıyor ama buna asla izin vermeyeceğiz, yapacağımız düzenlemelerle bunu sağlayacağız.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...